Opakowania blister to opakowania, które znamy przede wszystkim z opakowań drobnych narzędzi, akcesoriów kosmetycznych. Ich zaletą jest atrakcyjny sposób prezentacji produktu, dzięki czemu szansa, że klient zakupi dany produkt, jest znacznie wyższa, niż w przypadku standardowych zamkniętych opakowań. Jakie przedmioty pakuje się w blistry?

Na czym polega istota opakowań typu blister?

Opakowania blister to rodzaj przezroczystego, foliowego lub plastikowego opakowania z jednej strony, a z drugiej (spodniej) tworzy sztywną tekturowa lub z folii aluminiowej podstawkę. Niekiedy blister nazywany jest wytłoczką, ze względu na proces wytwarzania opakowania. Blister jest tak zbudowany, aby można było bez przeszkód oglądać zawartość opakowania, bez ryzyka uszkodzenia zawartości. Dzięki możliwości różnorakiej prezentacji towaru pozwalają one na poprawne pozycjonowanie produktu, dobrze go eksponują, zwiększając zainteresowanie, chęć zakupu. Przykładem firmy wykonującej wspomniany typ opakowań na zamówienie jest producent blistrów firma Majot w Konstancinie-Jeziornie. W przypadku zwykłych opakowań kartonowych istnieje wysokie ryzyko zakupu przedmiotu, odbiegającego od tego, czego oczekiwał klient – przekłamane zdjęcie, niedokładny rysunek na pudełku. Z opakowaniami blistrowymi, zwłaszcza tymi wysokiej jakości, które produkowane są ściśle pod indywidualne preferencje zamawiającego, ten problem nie występuje.

Jakie są rodzaje opakowań blistrowych

Opakowania blistrowe dają możliwość wyboru kolorystyki i wzornictwa spośród wielu dostępnych u producenta wariantów opakowań jak blistry flokowane, blistry dwustronne, paletki transportowe, blistry z zaginanymi bokami, opakowania foliowane, blistry w formie pudełek zamykanych na zatrzaski, czy też opakowania przystosowanie do zgrzewania do tekturki. Cechą opakowań typu blister jest wysoka trwałość, praktyczność, estetyczne wykonanie i poszanowanie środowiska naturalnego. To jeden z głównych rodzajów ochrony produktów detalicznych, gdyż w przeciwieństwie do innych materiałów i sposobów pakowania nie tylko chroni przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim odpowiednio eksponuje towar, pozwala zamieścić niezbędne informacje handlowe na spodniej części opakowania, zamieścić instrukcję i logotyp marki, a przy tym nowoczesna technologia produkcji umożliwia produkcję blistrów nie tylko na drobne przedmioty typu lekarstwa, akcesoria higieniczne, ale również towary o nietypowym kształcie i rozmiarze.

Zastosowanie blistrów

Wśród branż, które najczęściej wykorzystują do prezentacji produkowanych towarów blistrów, zalicza się branżę farmaceutyczną. Opakowania leków w niemal 90% są sprzedawane w opakowaniach typu blister, które zapewniają precyzyjne dozowanie lekarstw, pilnując dawkowania ilości medykamentów medycznych. Blistry stosowane są do prezentacji akcesoriów higieny osobistej: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążki, nożyczki do paznokci czy też pilniczki, pęsety. Z opakowań blistrowych korzysta branża piśmiennicza, prezentując w ten sposób długopisy, flamastry, drobne akcesoria biurkowe. Nie sposób nie wymienić producentów baterii, akcesoriów samochodowych, kosmetycznych, czy budowlanych. Zastosowanie blistrów jest olbrzymie i dotyczy niemal całego handlu detalicznego, praktycznie każdej branży, która dystrybuuje wytwarzany przez siebie towar w detalu.