Spawanie to proces fizyczny polegający na łączeniu kilku materiałów poprzez miejscowe stopienie i zestalenie ich. Wykorzystuje się je głównie do zespalania metali, zwłaszcza stali, a także tworzyw sztucznych. Istnieje wiele sposobów spawania, a do najpopularniejszych należą metody MIG i MAG wymagające użycia gazów osłonowych. Na czym dokładnie polega takiego rodzaju spawanie? Kiedy wykorzystuje się metody MIG i MAG?

Jak wygląda spawanie metodą MIG/MAG?

Spawanie metodami MIG/MAG należy do najpowszechniej stosowanych metod spawania w przemyśle. Nazwy tego procesu są skrótami z języka angielskiego. MIG oznacza „Metal Inert Gas” i dotyczy sytuacji, w której używany gaz osłonowy jest chemicznie obojętny. Spawacze używają wówczas helu, argonu i innych gazów szlachetnych. Nazwa metody MAG pochodzi od słów „Metal Active Gas” i jest przeciwieństwem MIG – wykorzystuje się tu gazy aktywne chemicznie. Do często stosowanych substancji należy dwutlenek węgla.

Przebieg procesu łączenia tworzyw z użyciem gazów osłonowych polega na stapianiu drutu spawalniczego jako spoiwa dla spawanych w firmie Heckmann Polska materiałów. Miesza się on ze stopioną stalą lub innym metalem i tworzy płynne jeziorko spawalnicze. Po oddaleniu elektrycznego łuku jeziorko zastyga i zmienia się w trwałe złącze. Przez cały czas z dyszy umieszczonej w uchwycie spawalniczym wydobywa się gaz osłonowy, którego zadaniem jest ochrona topionego metalu przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo gaz chłodzi uchwyt, zwiększając komfort pracy spawacza.

Kiedy warto zastosować spawanie metodą MIG/MAG?

Metoda MIG/MAG jest uniwersalnym sposobem łączenia różnych metali, a także ich stopów we wszystkich pozycjach. Spawanie z użyciem gazu osłonowego jest też niezwykle wydajne, zwłaszcza w porównaniu z elektrodami otulonymi. Ponadto koszt materiałów jest bardzo niski, co jednocześnie nie wpływa negatywnie na jakość wykonywanych spoin. Spawanie MIG/MAG można też bardzo łatwo zautomatyzować, co pozwala na przyspieszenie procesów technologicznych, na przykład podczas tworzenia konstrukcji stalowych, co jest bardzo cenne przy produkcji hal stalowych.

Metodę MIG stosuje się przede wszystkim do spawania miedzi, magnezu, aluminium i innych metali nieżelaznych, a także ich stopów. Z kolei metoda MAG służy do łączenia różnego rodzaju stali: konstrukcyjnej, niestopowej, niskostopowej i wysokostopowej. Oba sposoby są powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim i maszynowym oraz przy wytwarzaniu blach samochodowych. Lubią je również miłośnicy domowego majsterkowania i spawacze-hobbyści.