Niemiecki producent PFERD słynie z szerokiej oferty różnego rodzaju ściernic. Wśród nich szczególnymi modelami są te stacjonarne tarczowe, które można wykorzystywać nawet przy najbardziej wymagających stacjach obróbczych do cięcia. Czym się one wyróżniają i jakie mają zalety? O wysokiej jakości stacjonarnych ściernic tarczowych PFERD zapewniają nas w dalszych częściach artykułu doradcy techniczni z firmy PFERD VSM.

O procesie cięcia stacjonarnego słów kilka

Zanim doradcy z firmy PFERD VSM, zdradzą nam, czym wyróżniają się stacjonarne ściernice tarczowe marki PFERD, warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest właśnie cięcie stacjonarne. Jak sama nazwa wskazuje, mowa o cięciu odgórnym, horyzontalnym, rotacyjnym, oscylacyjnym i laboratoryjnym wykonywanym na specjalnych półautomatycznych lub w pełni zautomatyzowanych maszynach obróbczych stacjonarnych. Stosowane są one obecnie w niemalże całym sektorze przemysłowym, a w szczególności przy walcowaniu i odlewaniu różnych wyrobów hutniczych. Cięcie stacjonarne cenione jest też przy budowie maszyn, tworzeniu konstrukcji stalowych, wykonywaniu próbek laboratoryjnych, a nawet przy konserwacji szyn. Zaletami takiej techniki obróbki różnych materiałów (głównie metalowych), są zaś:

  • możliwość uzyskania gładkich przekrojów przy cięciu na zimno,

  • błyskawicznie wykonywane cięcie, niezależnie od jakości przedmiotu obrabianego,

  • zmniejszone tworzenie się gratu przy szlifie na gorąco w porównaniu z metodą piłowania,

  • niski poziom hałasu,

  • możliwość cięcia ochłodzonych elementów walcowych i odkuwanych,

  • stała jakość cięcia podczas całego procesu,

  • uniwersalne zastosowanie: cięcie stali, żeliwa, stopów metali nieżelaznych, stopów specjalnych na bazie niklu i tytanu oraz innych materiałów trudnych w przecięciu.

Handlowcy firmy PFERD VSM podkreślają jednak, że aby w pełni wykorzystać zalety cięcia stacjonarnego, istotne jest dobranie wysokiej klasy ściernic tarczowych. Te niemieckiej marki PFERD sprawdzają się doskonale do różnych zastosowań i cenione są w całej Europie.

Rodzaje stacjonarnych ściernic tarczowych PFERD

Stacjonarne ściernice tarczowe PFERD występują w wielu rodzajach, jeśli chodzi o zastosowanie, warunki użycia, klasę, wymiary oraz przeznaczenie dla maszyn o konkretnych napędach. Handlowcy firmy PFERD VSM bez trudu są w stanie dobrać dla klienta wyroby do cięcia na zimno, ciepło i gorąco różnych materiałów. Oferowane ściernice mogą obrabiać wyroby nawet rozgrzane do temperatury 1000 stopni Celsjusza i to przy prędkości obwodowej od 80 do 100 m/s. W zależności od wybranego modelu właściwa wydajność cięcia może wynosić w granicach 4-35 cm²/s.

Takie świetnie parametry użytkowe ściernic tarczowych PFERD to między innymi wynik stosowania opatentowanej technologii produkcyjnej zakładającej tworzenie narzędzi z najwyżej klasy korpusu stalowego otoczonego ścierniwem z korundu lub węgliku krzemu. Wyroby te przechodzą też liczne testy oraz spełniają najbardziej restrykcyjne branżowe normy PN-EN, ISO i DIN. Do najpopularniejszych rodzajów ściernic tarczowych PFERD zaliczyć zatem można:

  1. Stacjonarne ściernice tarczowe w liniach produktowych: uniwersalnej PSF, wydajnej SG oraz specjalnej SGP – ostatni rodzaj to narzędzia do zadań specjalnych. Są one niebywale wydajne i przy tym ekonomiczne w użytkowaniu.

  2. Stacjonarne ściernice tarczowe dla napędów: CHOPSAW 3 kW, CHOPSAW HD, RAIL, LABOR, HEAVY DUTY.

  3. Stacjonarne ściernice tarczowe wykonania specjalnego do średnicy aż 2000 mm – handlowcy firmy PFERD VSM podkreślają, że takie wyroby mogą być wyposażone w dodatkową warstwę materiału w środku do agresywnego i bezgratowego cięcia, a także mogą być wyposażone w dodatkowe warstwy zewnętrzne materiału do cięcia przy dużej stabilności krawędzi.

Zastosowanie stacjonarnych ściernic tarczowych PFERD

Ściernice tarczowe PFERD mają szerokie zastosowanie i cenione są przez tysiące firm z różnych sektorów przemysłu czy budownictwa. Można nimi ciąć między innymi stal, INOX, żeliwo oraz kamień, w różnych metodach obróbki (np. cięcie na zimno, ciepło, gorąco; cięcie odgórne, horyzontalne, rotacyjne, oscylacyjne, laboratoryjne). Doradcy z firmy PFERD VSM szczególnie polecają stacjonarne ściernice tarczowe niemieckiego koncernu do:

  • cięcia materiałów pełnych, profili i rur,

  • cięcia szyn,

  • wysokowydajnego cięcia i pobierania próbek metalograficznych.