Przy produkcji wielu pojazdów, łodzi i maszyn potrzebne jest stosowanie elementów balastowych. W przeszłości do ich wykonywania stosowało się głównie ołów – materiał drogi w produkcji i bardzo toksyczny. Tańszą i obojętną dla środowiska alternatywą są balasty przemysłowe w postaci śrutu staliwno-żeliwnego firmy Feimp. Używają go firmy z branży stoczniowej, automotive, kolejowej i wielu innych.

Balast ołowiany – wysokie koszty i szkodliwość dla środowiska

Elementów obciążających używa się przede wszystkim przy produkcji maszyn przemysłowych i budowlanych, statków, pojazdów szynowych i specjalistycznych środków transportu, takich jak drogowe ciągniki balastowe. Mają one za zadanie odpowiednio wyważyć lub dociążyć jednostkę, zapewniając jej stabilność lub odpowiednią wyporność. W przeszłości do wykonywania balastu używało się głównie ołowiu. Ten metal ciężki jest jednak bardzo drogi w produkcji i wysoce toksyczny. Problemy sprawia nie tylko jego produkcja, ale również zagospodarowanie po zakończeniu użytkowania. Szczególnie groźne są balasty jednostek pływających – w razie zatonięcia ołów stanowi poważne zagrożenie dla podwodnych ekosystemów. Z tego powodu coraz więcej zakładów produkcyjnych wdraża alternatywne metody wytwarzania elementów balastowych – jedną z nich jest stosowanie śrutów firmy Feimp.

Właściwości śrutów balastowych Feimp

Trendy panujące obecnie w przemyśle maszynowym kładą nacisk na optymalizację kosztów oraz ekologiczną produkcję. Śrut staliwno-żeliwny firmy Feimp doskonale wpisuje się w te wytyczne. Balast w takiej postaci jest całkowicie nietoksyczny – w przeciwieństwie do wyrobów ołowianych nie wymaga stosowania szczególnych środków ochrony. Jest bezpieczny zarówno dla pracowników produkcji, jak i użytkowników gotowych wyrobów. Ponadto cena śrutu balastowego jest wielokrotnie niższa od tradycyjnego materiału dociążającego, co pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji elementów. Ciężar właściwy produktu firmy Feimp jest jedynie o ok. 30% niższy niż masa jego ołowianych odpowiedników.

Zastosowanie śrutów balastowych

Doskonałe właściwości balastowe pozwalają stosować śruty wszędzie tam, gdzie to tej pory używano toksycznego ołowiu. Do klientów Feimp należą firmy z różnych gałęzi przemysłu, a przede wszystkim:

  • stocznie okrętowe i jachtowe,
  • producenci maszyn przemysłowych,
  • producenci samochodów specjalnych, w tym ciągników balastowych przeznaczonych do transportu ładunków ponadgabarytowych,
  • producenci maszyn budowlanych, w tym dźwigów.

W branży stoczniowej można go na przykład używać w postaci sypkiej, umieszczając go w zbiornikach balastowych. Jeśli element ma znajdować się w miejscu narażonym na działanie wody i soli morskiej, śrut zalewa się żywicą, tworząc odporne na wpływ czynników zewnętrznych kostki. Materiał można również związywać betonem – w takiej postaci stosuje się go przede wszystkim jako dociążanie podstaw i przeciwwag żurawi budowlanych. Zastosowanie śrutów balastowych Feimp jest niezwykle szerokie, a korzyści wynikające z jego używania docenia coraz więcej firm.