W ostatnich latach intensywny rozwój technologiczny doprowadził do zmechanizowania dużej części procesów wytwórczych i przekształcenia pracy ludzkiej na rzeczy pracy maszyn. Celem wspomnianej mechanizacji jest przede wszystkim usprawnienie oraz zwiększenie wydajności pracy. Jakie inne zalety niesie ze sobą zmechanizowanie gospodarstw rolnych i jakie maszyny rolnicze możemy tam znaleźć?

Postępująca mechanizacja gospodarstw

W ostatnich latach rolnictwo w naszym kraju coraz bardziej przekształca się z małych gospodarstw drobnowytwórczych do tych wielkohektarowych. Oczywisty jest fakt, że małe, rodzinne gospodarstwa nie zniknęły całkowicie, jednak tendencja do powstawania dużych gospodarstw o określonej specjalizacji przybiera na sile. Duże gospodarstwa są ściśle powiązane z wysoką skalą produkcyjną, a co za tym idzie, dużymi potrzebami organizacyjnymi i logistycznymi, związanymi z planowaniem zasiewów oraz zbiorów, a także przewożeniem i składowaniem plonów. Przez to zapotrzebowanie na różnorakie maszyny ułatwiające pracę na gospodarstwie wzrasta.

Obecnie na rynku mamy do wyboru ogromną gamę urządzeń przeznaczonych do prac rolniczych. Maszyny dostępne miedzy innymi w Premo-Wrocław przede wszystkim ułatwiają i przyspieszają pracę. Rolnicy nie mają konieczności wykonywania wielu czynności ręcznie, przez co praca ta była żmudna i ciężka. Dzięki różnego rodzaju sprzętom rolniczym zwiększyła się wydajność gospodarstw zarówno hodowlanych, jak i uprawnych. W obecnych czasach wybór maszyn rolniczych przydatnych w pracy na gospodarstwie jest ogromny. Artykuły rolne możemy podzielić na urządzenia uniwersalne oraz te, których wykorzystanie jest ściśle przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań.

Traktor i przyczepa, czyli podstawa w gospodarstwie

Najbardziej popularną i uniwersalną maszyną rolniczą, bez której obecności nie obejdzie się w żadnym gospodarstwie rolnym jest ciągnik. Traktory możemy podzielić na duże ciągniki rolnicze oraz kompaktowe traktory przeznaczone np. do pracy w sadach. Standardowe ciągniki przeznaczone są do wszelkich uniwersalnych prac polowych, poprzez podpięcie do nich innej maszyny. Kolejnym ważnym urządzeniem rolniczym, bez którego praca na roli byłaby o wiele bardziej uciążliwa jest przyczepa. Przyczepy służą do przewozu różnych ładunków, którymi są przede wszystkim produkty rolne takie, jak owoce, warzywa, zboże, ale również słoma, czy drewno.

Nowoczesne przyczepy posiadają o wiele więcej funkcji niż starsze modele. Między innymi dzięki dostawieniu dodatkowych burt możliwe jest zwiększenie ładowności tego urządzenia, a poprzez rozstawieniu boków przyczepy powiększa się jej podłogę transportową co ułatwia przewóz ładunków wielkogabarytowych. Ponadto współczesne przyczepy posiadają również funkcję wywrotki co ułatwia rozładunek towarów sypkich. Warto zwrócić uwagę również na urządzenie, dzięki któremu można przyspieszyć proces pakowania wytworów rolnych.

Zastosowanie workownic w gospodarstwie rolnym

W wielu gospodarstwach rolnych swoje zastosowanie znajdują również workownice. To urządzenia ręczne, dzięki którym można szybko i wygodnie napełnić worki różnorodnymi produktami sypkimi - nie tylko mąką czy otrębami, ale również paszą. ręczna przeznaczona jest do napełniania worków mąką, otrębami lub innymi produktami sypkimi. Co więcej, workownice przydają się również w przemyśle zbożowo-młynarskim. Pozostałe maszyny rolnicze z oferty Premo-Wrocław to także:

Szeroki wybór dostępnych na rynku maszyn i innych artykułów pozwala dobrać odpowiednie urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego rolnika, ale również do wielkości posiadanego areału oraz do specyfiki upraw. Przedsiębiorstwo ze znajdujących się w województwie dolnośląskich Źródeł istnieje już 1965 roku, a jego działalność rozpoczęła się od niewielkiego warsztatu remontowego. Dziś ta firma słynie również jako dobra marka przenośników śrubowych ze znakiem firmowym PREMO Wrocław. To urządzenia, które znajdują zastosowanie nie tylko w młynach i elewatorach zbożowych, ale są również wykorzystywane do transportu materiałów sypkich w palarniach kawy, wytwórniach pasz, budownictwie, ciepłownictwie, przemyśle chemicznym, a także drzewnym drzewnym.