Hodowanie kolorowych rybek i soczyście zielonych roślin wodnych w akwarium dla wielu osób jest pociągające z różnych powodów – każdy akwarysta na pewno ma swoje! Akwarium w domu to nie tylko ciekawy sposób na zajęcie sobie czasu, ale i atrakcyjny akcent aranżacyjny w domu. Jednak zakładanie własnego zbiornika nie jest wcale takie proste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. 

Początkujący akwarysto – to musisz wiedzieć!

Akwarystyka to wdzięczne hobby, które daje wiele satysfakcji. Można tu wyróżnić akwarystykę morską oraz słodkowodną – ta druga polecana jest na początek przygody z rybkami. Jest tańsza, a wiedza na ten temat jest łatwo dostępna. No właśnie – wiedza! Bez niej nie ma co myśleć o zakładaniu zbiornika. Nie ma tu dróg na skróty, bo błędy szybko się zemszczą i zniweczą plany o pięknym, pełnym życia akwarium. Najlepiej przeczytać kilka książek na ten temat, warto jednak zwrócić uwagę na rok wydania, bo akwarystyka szybko i dynamicznie zmieniająca się dziedzina, więc niektóre książki z lat 90. mogą być zwyczajnie przestarzałe. Książki podpowiedzą najlepiej jak zbalansować zbiornik, kiedy zmieniać wodę w akwarium, jakie są zasady aranżacji, jakie rośliny posadzić rośliny, a także co to jest cykl azotowy i dlaczego jest ważny. Uzbrojeni w wiedzę możemy ruszać po wyprawkę do sklepu akwarystycznego lub zoologicznego.

Pierwsze akwarium – z czego powinno się składać?

Zakładanie zbiornika nie jest takie trudne, jeśli zdobędziemy chociaż podstawowe informację na ten temat. Kluczowym elementem wpływającym na wygląd oraz funkcjonalność zbiornika jest samo akwarium, te można kupić używane lub nowe w sklepach zoologicznych np. Świat Zwierząt w Płocku. Wybór odpowiedniego pojemnika determinuje jakimi gatunkami zasiedlimy zbiornik, a także jaki sprzęt dodatkowy dobierzemy. Wielu doświadczonych akwarystów może potwierdzić, że pierwsze akwarium nie musi wcale być małe! Okazuje się, że im większy litraż, tym zbiornik łatwiej się prowadzi, choć wymaga też trochę więcej pracy. Duże zbiorniki łatwo zbilansować niż małe, a dodatkowo daje większe pole do manewru jeśli chodzi o wybór gatunków ryb do akwarium. Pierwsze akwarium może mieć 50-60 litrów i będzie to optymalny wybór. Podstawowy akcesoria do akwarium muszą być dobrane do litrażu zbiornika! Tak więc konieczna jest:

  • grzałka – o mocy równej litrażowi zbiornika, czyli w tym wypadku będzie miała 50 W,
  • filtr - musi być na tyle wydajny, aby przefiltrować wodę ze zbiornika kilka razy, w przypadku litrażu 50-60 l przepływ powinien mieć min. 300 litrów na godzinę (wyrażane w l/h),
  • oświetlenie – konieczne dla roślin; na początek wystarczy zwykła belka oświetleniowa; znajduje się najczęściej w pokrywie akwarium i musi odpowiadać wymiarami najdłuższej krawędzi akwarium, moc powinna odpowiadać zapotrzebowaniom roślin.

Te trzy rzeczy są absolutnym minimum, bez którego żaden zbiornik się nie obejdzie. Można dodatkowo zaopatrzyć się w tło na tylną szybę, dzięki któremu lepiej widać rybki. Najlepiej postawić na jednolite tło granatowe lub czarne. Akwarium powinno zostać ustawione na macie poziomującej, dzięki czemu niwelujemy ryzyko pęknięcia szkła. Warto też dokupić przydatne akcesoria akwarystyczne: siatka, nożyczki do przycinania roślin i termometr to absolutne minimum.

Koniecznie trzeba zakupić również podłoże oraz dekoracje. Żwirek o średnicy 3-4 mm jest doskonałym podłożem na początek, a do upiększenia można stosować korzenie oraz kamienie ze sklepu akwarystycznego lub samodzielnie znalezione, ale te trzeba odpowiednio przygotować. Rośliny powinny być żywe – sztuczne się nie nadają, bo obrastają glonami, a ponadto nie pełnią żadnej funkcji w ekosystemie zbiornika. Kiedy mamy już gotową aranżację z roślin oraz dekoracji można napełnić akwarium wodą. Teraz wystarczy tylko ustawić grzałkę na 25 stopni oraz uruchomić filtr i… czekać. Zbiornik musi „dojrzeć”, czyli wytworzyć specyficzną mikroflorę, która formuje się około 3-4 tygodnie. Wykluczone jest wpuszczanie rybek akwariowych do surowego akwarium, które zostało napełnione świeżą wodą - mogą zdechnąć lub zaczną chorować.

Rybki akwariowe na początek

Stając przed zbiornikami w sklepie z akcesoriami akwarystycznymi można dostać zawrotów głowy – tyle kolorów śmigających w małych akwariach, czekających na zaadaptowanie! Ilość gatunków rybek akwariowych sprawia, że można spędzić wiele godzin na układaniu naszej wodnej menażerii. Jednak trzeba pamiętać, że są pewne ograniczenia. Jednym z nich jest wielkość samego zbiornika, która determinuje ile zwierząt może się zmieścić bez poczucia dyskomfortu. Łatwo to policzyć biorąc najdłuższą krawędź, podzielić ją przez 10 i okaże się jakiej wielkości dorosłe osobniki mogą zamieszkać w naszym akwarium. Popularne gatunki rybek akwariowych nadające się do zbiorników towarzyskich to gupik pawie oczko, zmenniak plamisty lub wielobarwny, neony innesa, razbora klinowa, kirysek panda oraz pielęgnice. Trzeba uważać z popularnym bojownikiem, który jest raczej samotnikiem i nie powinno się go wprowadzać do zbiornika z innymi gatunkami. To, jakie rybki mogą komfortowo żyć w akwarium określa również stopień twardości wody, więc warto to zbadać przed ich zakupem. Ryby do akwarium wprowadzamy partiami, bo mikroflora musi się dostosować, trzeba też pamiętać, aby zacząć od najdelikatniejszych gatunków, a te najsilniejsze zostawić na koniec, kiedy akwarium jest już zamieszkałe przez inne rybki.