Coraz więcej osób decyduje się na poddanie swoich czworonożnych przyjaciół zabiegom pielęgnacyjnym. Warto jednak odpowiednio przygotować pupila do wizyty, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Zarówno kąpiele, jak i strzyżenie często są dla psów mocno stresującym przeżyciem. Nowe zapachy, dźwięki urządzeń, a także obecność obcych osób sprawia, że z trudem usiedzą w miejscu. Co zatem robić, aby zwierzak nie narobił kłopotów?

Systematyczne ćwiczenia

Pracownicy salonów zajmujących się pielęgnacją i stylizacją psów starają się stworzyć czworonogom jak najbardziej komfortowe warunki. Niestety, w wielu przypadkach nie wystarcza to, aby zwierzaki były w pełni zrelaksowane podczas wykonywanych zabiegów. Szczekanie, drapanie czy próby ucieczki nie należą więc wcale do rzadkości. Wszyscy właściciele psów, którzy planują regularne odwiedziny salonów, już na wczesnym etapie życia czworonogów powinni je przyzwyczajać do danych czynności. Na czym należy się skupić w pierwszej kolejności? Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak strzyżenie, przebiegają sprawnie, gdy zwierzę nie wykonuje gwałtownych ruchów, dlatego trzeba je nauczyć wytrzymania w jednej pozycji przez dłuższy czas. Wymaga to oczywiście dużej cierpliwości ze strony właścicieli. Najpierw muszą zadbać o spokojnie ustanie psa na podłodze. Dopiero gdy zyska tę umiejętność, można podnieść poprzeczkę i przełożyć go na stół. Zwierzę będzie w 100% gotowe na wizytę, jeśli nie będzie zeskakiwało z mebla bez wyraźnej komendy. Takie zachowanie znacznie ułatwi zadanie pracownikom salonu, chociażby tych, ze Studia Urody Dla Psów Ilona Brzezińska. A co oferuje ten salon? Jak zdradza na właścicielka:

Oferujemy usługi groomerskie już od kilku lat. Nasze studio urody dla psów, zlokalizowane w Trzebiatowie, jest specjalistą w pielęgnacji psów małych, średnich i dużych ras. Zawsze dbamy o każdego podopiecznego indywidualnie. Stosujemy kosmetyki i usługi dopasowane do rodzaju włosa, co jest możliwe dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Nasza oferta obejmuje m.in. kąpiel, rozczesywanie kołtunów oraz strzyżenie zgodnie z wzorcami rasy lub preferencjami właściciela. Oferujemy również trymowanie, obcinanie pazurków oraz czyszczenie uszu. Wszystkie zabiegi wykonujemy z dużą uwagą i dbałością o komfort zwierzęcia, aby każdy czworonóg miał po wizycie u nas piękne i zadbane futro.

Siła przygotowań

Ryzyko niemiłych przygód w salonie jest niwelowane przez wyrobienie u psów pozytywnych skojarzeń z czesaniem, kąpielą czy zabiegami odżywczymi. Zwierzaki najłatwiej oswajają się z takimi czynnościami poprzez zabawę. W czasie psot, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies powąchał narzędzia służące do pielęgnacji. Musimy jednak zachować ostrożność i nie dopuścić do ich gryzienia, zapobiegając tym samym kłopotliwym nawykom. Czesząc pupila, właściciel powinien odwrócić uwagę od szczotki, co często udaje się, wykorzystując ulubioną psią zabawkę. Poziom trudności wzrasta, gdy czworonoga chcemy przyzwyczaić do kąpieli. Pragnąc rozwiać jego obawy, warto kupić matę antypoślizgową. Użyta w wannie lub w brodziku da zwierzęciu większą pewność przy wykonywaniu ruchów. Tutaj również przydaje się systematyczne podejście. Na początku w zupełności wystarczy lekkie zwilżenie łap, a ilość wody powinna wzrastać z każdym podejściem. Psia kąpiel wiąże się też nierozłącznie z procesem wysuszenia. Dlatego też należy zwierzaka oduczyć gwałtownych reakcji na dźwięk dochodzący z urządzeń. Chociaż może to trochę potrwać, zyskamy gwarancję, że pupil będzie znacznie mniej się stresował, gdy przyjdzie już pora wizyty.

Co robić tuż przed wizytą?

Nadszedł dzień umówionej wizyty. Czy właściciele czworonogów muszą jakoś inaczej zaplanować czas przed wizytą w salonie groomerskim dla psów? Zdecydowanie warto zadbać o właściwą dawkę relaksu dla pupila. Formą rozrywki dla psa jest oczywiście spacer, a odpowiednio długi pozwoli mu załatwić wszelkie potrzeby fizjologiczne. Unikać należy zaś aktywności, które skutkują nadmiernym pobudzeniem czworonoga. Dlatego też lepiej zapomnieć o zabawie piłeczką bądź rzucaniu patykiem. Lekko zmęczone zwierzę zawsze jest spokojniejsze, co w ostateczności przekłada się na efektywne wykonywanie pracy przez specjalistów z salonu. Nie sposób nie wspomnieć również o zakazie karmienia psów tuż przed wizytą. W przypadku silniejszego stresu zwierzęcia mogłoby to skończyć się małą katastrofą.