Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak żeby obcowanie z nim było prawdziwą przyjemnością, należy nauczyć czworonoga zasad poprawnego zachowywania się – zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim. Biorąc do domu szczeniaka zazwyczaj pozwalamy mu na wiele, wierząc, że gdy tylko psiak podrośnie zacznie sprawować się poprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Niestety często okazuje się, że niekonsekwencja właściciela oraz brak kontroli nad pupilem są źródłem wielu problemów i frustracji. Kiedy zacząć tresować psa?

Jaki moment jest najlepszy na rozpoczęcie szkolenia?

W naszym społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że tresurę psa można rozpocząć dopiero wtedy, gdy ten skończy pół roku. Prawda jest natomiast taka, że nauka poprawnego zachowania powinna zostać wdrożona już w momencie, kiedy pupil pojawi się w naszym domu. W końcu każde zachowanie psa prowadzi do jakichś konsekwencji. Konkretna reakcja właściciela na daną sytuację sprawi, że będzie ona powtarzać się częściej lub też powoli zanikać. Przykładem może być nauka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem – szczeniak za każdym razem nagradzany na spacerze, dużo szybciej nauczy się, że podłoga nie jest najlepszym miejscem do znaczenia terenu. Szkolenie psa należy rozpocząć więc jak najwcześniej, nagradzając smakołykiem wszystkie sukcesy pupila i ignorując zachowania, które są dla właściciela kłopotliwe lub niewygodne.

Jakich rzeczy powinien uczyć się pies?

Żeby życie z psem było harmonijne, musi on nauczyć się słuchać komend swojego właściciela. Każdy pupil powinien być od samego początku przyzwyczajany do chodzenia na smyczy. Szczeniakowi można pozwolić na większą swobodę, wybierając długą smycz, natomiast kiedy psiak podrośnie, warto żeby nauczył chodzić się przy nodze swojego właściciela. Nawet w czasie zabawy nie powinno pozwalać się psu na gryzienie rąk – do tego służą zabawki. Ponadto czworonóg musi reagować na swoje imię wykonywać proste komendy takie jak „siad”, „ do mnie” czy „leżeć”. Załatwianie przez psa potrzeb fizjologicznych poza domem dla wielu właścicieli jest kwestią najistotniejszą. Równie ważne jest jednak to, by nauczyć pupila pozostawania w domu bez opieki przez kilka godzin. Jak informuje pan Tomasz Piotrowski, który zawodowo zajmuje się tresurą czworonogów-  należy pamiętać o tym , by szkolenie psa było wplecione w codzienny kontakt z pupilem, a nie tylko stanowiło wyjątek od rutyny każdego dnia.

Kiedy oddać psa na profesjonalne szkolenie?

Zdarza się, że problemy behawioralne czworonogów czasem przerastają ich właścicieli. W takiej sytuacji lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera, który wspomoże nas w wychowaniu pupila. Z fachowych szkoleń dla psów korzystają najczęściej właściciele czworonogów ras dużych lub uznawanych za niebezpieczne. Często jednak nawet mały kundelek przygarnięty ze schroniska, potrafi zmienić życie swoich nowych opiekunów w piekło. Kiedy warto zgłosić się do profesjonalisty:

  • gdy pies jest nieposłuszny, agresywny i próbuje zdominować opiekuna,
    niszczy meble, obuwie i sprzęty domowe,
    reaguje agresją na inne psy,
    załatwia się w domu,
    ucieka na spacerach.

Zawodowy psi trener dobierze metody wychowawcze indywidualnie do każdego przypadku i zadba o odpowiednią motywację naszego psa, pomagając nam w egzekwowaniu pożądanych zachowań.