Dziedzina historii, która bada pod względem technicznym, estetycznym i systematycznym monety, banknoty oraz inne symbole pieniężne – to numizmatyka. Kolekcjonowanie monet znalazło wielu entuzjastów. To prawdziwa pasja, która może również przynieść konkretny zysk. Numizmatycy zazwyczaj zaczynają od gromadzenia monet, które są ogólnodostępne i niewiele kosztują.

Krok po kroku wynajdują coraz bardziej znaczące, droższe okazy monet kolekcjonerskich i stają się ich prawdziwymi miłośnikami. Numizmatyka to hobby, które się opłaca, ponieważ niekiedy można sprzedać stare monety w bardzo atrakcyjnych cenach. W celu wyceny i skupu numizmatów polskich i zagranicznych warto udać się do salonu numizmatycznego BIL-KA Monety Kraków, w którym każdy kolekcjoner monet znajdzie mnóstwo akcesoriów numizmatycznych. 

Wartość starych monet

Monety złote w porównaniu ze srebrnymi są znacznie bardziej pożądane w świecie numizmatyków. Najwyższą wartość posiadają te, które są szczególnie rzadkie i trudne do zdobycia oraz interesuje się nimi wielu numizmatyków.

Jedną z metod stosowanych do wyceny monet jest skala Sheldona – od 1 do 70. Trudność stosowania tego sposobu polega na wyliczeniu odpowiedniej wartości bazowej, która powinna obejmować równocześnie rocznik, dostępne rodzaje oraz pochodzenie.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wartość monety jest jej stopień rzadkości. W Polsce bardzo często stosowana jest skala rzadkości monet według Emeryka Hutten-Czapskiego. 

Obecnie monety wybite w XIX i XX wieku są uznane za najdroższe. Najwyższe miejsce zajmuje pierwsza moneta wybita w Stanach Zjednoczonych – Flowing Hair Dollar. Aktualnie jedna sztuka kosztuje 10 000 000 USD.

Grading – wyznacznik jakości

Grading to ocena stanu zachowania monety lub banknotu. Może być wykonany jedynie przez profesjonalistę z wieloletnim doświadczeniem. Ta metoda dyskwalifikuje numizmaty, które zostały sfałszowane lub poddane chemicznemu czyszczeniu. Na tej podstawie zostaje określony ogólny stan zachowania monety. Specjalistyczny grading kończy się wręczeniem certyfikatu jakości i zapakowaniem numizmatu w slab – opakowanie chroniące przed szkodliwym działaniem środowiska.

Banknoty kolekcjonerskie – szczególnie wartościowe pieniądze 

Powstały z myślą o kolekcjonerach z okazji ważnych wydarzeń historycznych. Zostały wyemitowane w celu upamiętnienia wybitnych postaci danego kraju. Banknoty kolekcjonerskie wyróżniają się niestandardowymi detalami, kolorystyką, wymiarami i symboliką. Można się nimi posługiwać tak jak banknotami obiegowymi, ale należy pamiętać, że posiadają większą wartość od nominału. A zatem regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową.