Współczesna żegluga morska opiera się na skomplikowanej elektronice, z której możemy wyczytać istotne informacje takie jak głębokość wody, położenie statku, czy obiekty znajdujące się w pobliżu. Echosonda – w zależności od rodzaju – pozwala na wszystkie te czynności. Dowiedz się więcej o tym urządzeniu oraz jej znaczeniu w nawigacji i innych systemach nawigacyjnych. 

Rodzaje echosondy

Echosonda to urządzenie, które możemy znaleźć na statkach. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie pomiaru głębokości wody, a także określenie odległości między statkiem, a obiektem znajdującym się w wodzie. Jest to możliwe dzięki emitowaniu fali hydroakustycznej, która powraca do sondy po odbiciu od dna lub obiektu. Odległość od obiektu możemy obliczyć dzięki znajomości prędkości dźwięku rozchodzącego się w wodzie oraz czasu emisji, który był potrzebny od odbicia obiektu w wodzie.  Jakie echosondy wyróżniamy?

  • nawigacyjną – określającą położenie statku

  • oceanograficzną (dryfujące sondy używane do pomiarów temperatury i zasolenia

  • hydrograficzną (służy do pomiaru głębokości)

  • rybacką pomaga w poszukiwaniu ryb

  • geodezyjną  wykorzystywana do pomiarów dna

Systemy nawigacyjne

W echosondę musi być wyposażony każdy statek pasażerski niezależnie od wielkości. Echosondy nawigacyjne pozwalają na określenie położenia statku, które można określić również wykorzystując  fale radiowe. Określenie położenia jest możliwe dzięki systemom radionawigacyjnym. Radiolokacja i radionawigacja to podstawa nawigacji morskiej opierająca się na przesyłaniu i odczytywaniu informacji za pomocą fal elektromagnetycznych, głównie radiowych. O odpowiednie systemy możemy pytać profesjonalistów R.N.X Sp. z o. o. Firma zajmuje się produkcją, instalacją, konserwacją i naprawą urządzeń radiokomunikacyjnych i radiolokacyjnych. Wspomniana radiokomunikacja, umożliwia zachowanie łączności z bazą, czy z innymi okrętami. Ponadto, nowoczesne okręty korzystają z wielu urządzeń nawigacyjnych, takich jak radiotelefony, radary, autopiloty. Współczesne statki wyposażone są w systemy łączności satelitarnej, a także elektronawigację. Dzięki temu większość nowoczesnych okrętów używa już do nawigacji elektronicznych map, czy globalnych systemów pozycjonowania. Elektronika morska jest dziedziną przyszłości, obecnie bardzo szybko się rozwijającą.