Wiele osób z czasem dochodzi do wniosku, że ich życie nie wygląda tak, jak powinno. Ludzie, którzy czują, że czegoś im brakuje, są niezadowoleni z pracy lub życia osobistego, często udają się do coacha. Jak wiadomo, coaching ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zastanawiasz się, czy ta metoda rozwoju jest dla Ciebie? Chcesz coś zmienić, ale nie wiesz, czy coaching zadziała i pomoże? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat coachingu.

Co to jest coaching?

Coaching to metoda rozwoju osobistego i zawodowego, podnoszenia swoich umiejętności, kompetencji, doskonalenia kwalifikacji i poprawiania efektywności działania. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem osobistego trenera, czy inaczej coacha.

Mówiąc w skrócie coaching:

  • pomaga osiągać cele,

  • wspiera rozwój,

  • wydobywa pozytywne cechy charakteru, odkrywa możliwości i ukryty potencjał,

  • motywuje i zachęca do zmiany na lepsze,

  • pozwala znaleźć gotowe rozwiązania,

  • podnosi jakość życia,

  • pozwala odkryć siebie na nowo,

  • zmusza do opuszczenia swojej strefy komfortu,

  • otwiera na to, co nowe, poszerza perspektywę myślenia,

  • eliminuje zachowania, które utrudniają posuwanie się naprzód.

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów coachingu, w tym m.in.:

  • life coaching, czyli dotyczący życia osobistego,

  • business coaching, a więc coaching biznesowy, który dotyczy biznesu lub firmy klienta,

  • career coaching, inaczej coaching zawodowy, skupiony na rozwoju kariery i życiu zawodowym.

Kto to jest coach?

Coach to osoba, która motywuje i inspiruje, podpowiada, jak osiągnąć wyznaczone cele. Jest to profesjonalny partner i doradca, który pomaga znaleźć i rozwiązać problemy, zachęca do podjęcia działania, stara się wydobyć na zewnątrz cały potencjał i zasoby klienta. Coach towarzyszy swojemu klientowi podczas całej drogi rozwoju i realizacji ustalonych celów. Dobry trener coachingu powinien mieć cechy lidera i być autorytetem. Ważne też, by pomiędzy coachem a klientem wytworzyła się pewnego rodzaju więź, która opiera się na wzajemnym zaufaniu. Tylko wówczas współpraca będzie owocna i przyniesie zamierzone efekty.

Na czym polega coaching?

Sesje coachingowe to spotkania z trenerem, podczas których wykonywane są różne ćwiczenia. Zazwyczaj na początku tworzone jest tzw. wheel of life, czyli koło życia, za pomocą którego można przyjrzeć się swojemu całemu życiu. Ćwiczenie to polega na przyznawaniu ocen różnym aspektom życia takim jak np. rozrywka i rekreacja, rodzina, zdrowie, pieniądze itd. Wszystko po to, aby zarówno trener, jak i klient zrozumieli, którymi sferami trzeba się szczególnie zająć i nad czym popracować.

Zastanawiasz się, ile spotkań potrzeba i jak długo trwa coaching? Tak naprawdę zależy to od indywidualnych potrzeb oraz ilości celów krótko i długoterminowych, nad którymi pracuje osoba coachowana. Często proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy albo i dłużej. Wielu klientów chce też mieć ze swoim trenerem stały kontakt.

Coaching – dla kogo i czy warto?

Coaching ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Powstało wokół niego wiele mitów i fałszywych przekonań. Faktem jest jednak, że wiele osób z pomocą coacha poprawiło jakość swojego życia. Trzeba jednak pamiętać, że coaching nie jest terapią i w żaden sposób nie zastąpi pracy z psychologiem czy psychoterapeutą. Coaching skupia się na teraźniejszości i przyszłości, a nie na leczeniu bólu i analizowaniu traumatycznych wydarzeń z przeszłości.

Ludzie zgłaszają się do coachów, by zmienić swoje życie. Pożądana zmiana musi być jednak dokładnie określona – klient i trener powinni wiedzieć, co konkretnie chcą osiągnąć. Określenie celu na początku procesu jest więc kluczowe.

Jeśli więc odczuwasz niezadowolenie w jakimś aspekcie swojego życia i masz potrzebę zmiany, zgłoś się po poradę do coacha. Tylko gdy spróbujesz, dowiesz się, jak coaching działa na Ciebie. Pamiętaj, że bardzo ważne jest znaleźć dobrego specjalistę, osobę kompetentną, ale także taką, z którą nawiążesz dobry kontakt i zbudujesz zaufanie.