Mapa do celów projektowych jest elementem niezbędnym dla każdego inwestora chcącego uzyskać zezwolenie na budowę. Dlatego powinna zostać wykonana na długo przed stworzeniem projektu budowlanego. Nigdy jednak nie można sporządzać jej samodzielnie lub z pomocą amatorów. Niezbędna tu jest obecność geodety posiadającego stosowne uprawnienia. Sprawdź, czym jest mapa do celów projektowych, co zawiera oraz jak wygląda jej sporządzanie w praktyce.

Co powinno się znaleźć na mapie do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem geodezyjnym, którego sporządzenie poprzedza wykonanie projektu budowlanego. Tworzy się ją na podstawie mapy zasadniczej. Co ciekawe, definicja mapy do celów projektowych zawarta została w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku. O tym, jakie dokładnie informacje powinny zostać zawarte w tego typu opracowaniu geodezyjnym, opowiada specjalista pracujący w firmie Mariusz Czobot Usługi Geodezyjne:

Na mapie do celów projektowych należy zawrzeć informacje dotyczące terenu, na którym planowana jest inwestycja, oraz obszaru w promieniu 30 m od niego. Często pojawia się pytanie: o jakie informacje dokładnie chodzi? Zasadniczo bierze się pod uwagę wszystko, co może być istotne dla przebiegu realizacji inwestycji. Jednak przede wszystkim chodzi o: treść mapy zasadniczej, granice działek, linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, tereny zielone, linie zabudowy, osie dróg i ulic, pomniki przyrody, infrastrukturę podziemną liniową i punktową. Jeśli na opracowywanym terenie konieczne jest wytyczenie strefy ochronnej, również należy to zaznaczyć.

Jak wygląda sporządzanie mapy do celów projektowych?

O sporządzaniu mapy do celów projektowych warto pomyśleć z wyprzedzeniem, ponieważ proces ten trwa od 2 do 4 tygodni. Zacząć należy od nawiązania współpracy z posiadającym niezbędne uprawnienia geodetą. Takich specjalistów znaleźć można w firmie Mariusza Czobota. Następnie geodeta zgłosi pracę geodezyjną do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a tam otrzyma mapę zasadniczą niezaktualizowaną. Wtedy przystąpić może do zasadniczego sporządzania mapy do celów projektowych, czyli naniesienia na mapę aktualizacji, opierając się o pomiary wykonane w terenie. Później zostaje skopiować treść zaktualizowanej mapy zasadniczej na tworzone opracowanie, złożyć dokument w PODGiK i poczekać na jego zatwierdzenie. Po zakończeniu procesu geodeta otrzyma gotowe opracowanie w formie papierowej i cyfrowej. Co ciekawe, żadne przepisy nie określają tego, jak długo taka mapa jest aktualna. Przyjmuje się więc, że będzie ważna, dopóki na danym terenie nie pojawią się zmiany.