Druk offsetowy nadal jest bardzo popularny. Nie ustępuje on m.in. drukowi cyfrowemu, który świetny jest przy mniejszych wydrukach oraz niższych nakładach. Seryjne drukowane bardziej opłaca się w offsecie, który jest szybki oraz tani. Czym on się jeszcze wyróżnia? Poznaj technologię druku offsetowego oraz jego zastosowanie.

Czym jest druk offsetowy?

Technologia druku offsetowego jest w branży drukarskiej traktowana jako swoista metoda druku przemysłowego. O czym mowa? Przede wszystkim o seryjnym, czyli wielkonakładowym wydruku zarówno mniejszych projektów, jak i tych o niestandardowych wymiarach. Sam druk offsetowy w uproszczeniu polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej matrycy na powierzchnię zadruku, do czego używa się pośrednio formy gumowej. Offset może być przy tym wykonywany na zimno lub gorąco, a także techniką wodną lub suchą. Wszystko zależy od rodzaju maszyny, jej modelu i producenta, a także potrzeb danej drukarni.

Podkreślić warto, że sam druk offsetowy nie musi wcale odbywać się tylko na papierze. Często podłożem pod nadrukowanie jest karton, samoprzylepny papier oraz inne materiały. Najlepsze maszyny są przy tym przystosowane do drukowania arkuszowego, zwojowego, a także tego w różnej liczbie kolorów. Liczyć można także na drukowanie takich formatów jak np. B1, B2 czy A1.

Zastosowanie druku offsetowego

Druk offsetowy wiąże się ze złożonym procesem produkcyjnym. Już samo przygotowanie kliszy i matrycy nie jest łatwe, a co dopiero dobranie farby i skalibrowanie maszyny. Zawsze zatem należy wybierać doświadczone drukarnie takie jak zakład poligrafii INTROART, gdzie wykonuje się również skład oraz oprawę graficzną. Złożony proces produkcyjny powoduje zaś to, że offset jest najbardziej korzystny przy drukowaniu seryjnym i wielonakładowym. Cieszy się on dużą popularnością przy tworzeniu takich materiałów poligraficznych jak:

  • broszury i ulotki,
  • plakaty i banery,
  • gazety i czasopisma,
  • katalogi,
  • notesy i kalendarze,
  • kartki, wizytówki,
  • książki,
  • mapy i torby reklamowe,
  • papier firmowy i koperty,
  • opakowania papierowe i kartonowe.

Zaletą drukowania offsetowego jest zaś to, że w przypadku dużych zamówień gwarantuje niską cenę wydruku. Tworzone materiały są zaś wykonane w wysokiej jakości. Offset to bowiem precyzyjne odwzorowanie kolorów oraz skomplikowanych projektów graficznych, nawet w dużej ilości liczonej w tysiącach. Nic dziwnego, że ten sposób drukowania stosowany jest w branży marketingowej oraz publikacyjnej. Offset jest też ceniony w sektorze opakowaniowym. W przypadku niewielkiego nakładu lepiej jednak wybierać druk cyfrowy.