Planując założenie spółki, powinniśmy się zastanowić  nad tym, jak miałaby ona funkcjonować, jaką działalność chcemy prowadzić i przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania. Jakie są rodzaje spółek i czym się od siebie różnią? Zapraszam do lektury.

Spółka cywilna

Jest bardzo prostą formą spółki. Nie ma osobowości prawnej. Jej udziałowcy wnoszą najczęściej jednakowy kapitał, a także własną pracę i umiejętności. Jednakowo też odpowiadają za jej działalność własnym majątkiem, a ich działalność reguluje Kodeks Cywilny.

Spółka jawna

Jest ona bardzo podobna do spółki cywilnej. Nie posiada formy prawnej i tworzą je osoby, które wnoszą do niej wkład. Jej funkcjonowanie regulują przepisu Kodeksu Spółek Handlowych.

Spółka partnerska

Zrzesza ona osoby wykonujące wolny zawód, nieprowadzące działalności gospodarczej. Nie powiada osobowości prawnej, a partnerzy odpowiadają całym swoim majątkiem za jej zobowiązania. Nazwa spółki jawnej musi zawierać nazwisko jednego z partnerów i zawiera dopisek „i partnerzy”.

Spółka komandytowa

Ta forma spółki daje większą swobodę partnerom zarówno w wysokości wnoszonego kapitału, jak i formy odpowiedzialności za jej działalność – ogranicza się ona do tego, co zostało zapisane w umowie zawartej między nimi, partnerzy nie odpowiadają za nią majątkiem.  Dodatkowo wymaga ona prowadzenia pełnej księgowości.

Spółka z o.o.

To najbardziej popularna forma spółki, do której stworzenia przystępują małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie odpowiadają za działalność majątkiem. Odpowiedzialność spółki z o.o. ogranicza się do wysokości kapitału zakładowego. Jednak wszelkie przepisy i ustalenia partnerów muszą być zapisane w umowie sporządzonej w formie aktu notarialnego.

Spółka akcyjna

To bez wątpienia najbardziej złożona forma spółki na naszym rynku. Zrzesza duże, bogate firmy i korporacje. Jej kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 100 000 zł i wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości. W tej spółce kapitał pozyskuje się z giełdy papierów wartościowych.  Jej członkowie także nie odpowiadają za działalność własnym majątkiem.

Usługami księgowymi dla klientów prywatnych i firm oraz doradztwem biznesowym zajmuje się firma Kietrys i Lesiewicz sp. z o.o. sp.k. Ma ona siedzibę Łodzi Polesiu, w województwie łódzkim. Zajmuje się między innymi księgowaniem dokumentów przekazanych przez klientów, sporządzaniem sprawozdań finansowych, takich jak PIT, CIT czy VAT, a także prowadzeniem ewidencji środków trwałych.