W każdym przedsiębiorstwie musi być prowadzona księgowość. Pytanie brzmi – na jakich zasadach się rozliczać. Firmy mogą działać w ramach księgowości pełnej lub uproszczonej. Na czym polegają zasady dotyczące obu tych modeli? I od czego zależy, jaką księgowość powinniśmy prowadzić w naszej firmie? Odpowiedzi przedstawiamy w poniższym artykule.

Księgowość uproszczona

Małe firmy bardzo często prowadzą księgowość uproszczoną. To po prostu zestaw podstawowych jak najprostszych zasad pozwalających na zbieranie danych finansowych i przeprowadzenie rozliczeń zobowiązań podatkowych. Obliczanie podatku jest najważniejszą funkcją księgowości uproszczonej. Księgowość uproszczona powstała z myślą o małych przedsiębiorcach, którzy nie mają możliwości prowadzenia dość skomplikowanej pełnej księgowości. Dzięki uproszczeniom mogą obliczać podatki, a urzędnicy mogą sprawnie przeprowadzać kontrole. W ramach księgowości uproszczonej funkcjonuje kilka różnych rozwiązań. Mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z karty podatkowej – polega to na płaceniu co miesiąc stałej, określonej kwoty. Jej wysokość zależy od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność, liczby pracowników oraz rodzaju działalności. Inną formą księgowości uproszczonej jest tak zwany ryczałt ewidencjonowany. Korzystając z niego płacimy określoną stawkę podatku, która zależy od przychodu naszej firmy. Stawki ryczałtu są mniejsze niż zwykłe stawki podatkowe. Płacimy określony procent od przychodu – nie od dochodu. Oznacza to, że musimy zapłacić ryczałt, nawet jeśli właściwie nic nie zarobiliśmy. Najpopularniejszą metodą prowadzenia księgowości uproszczonej jest książka przychodów i rozchodów. Zasady jej prowadzenia są dość proste – sumujemy przychody i koszty, a podatek płacimy od różnicy między nimi – o ile wychodzimy „na plus”. Podatek jest wyższy niż przy ryczałcie, ale w razie strat nic nie płacimy.

Pełna księgowość – dla profesjonalistów

W przeciwieństwie do księgowości uproszczonej, pełna księgowość jest skomplikowanym, rozbudowanym, precyzyjnym systemem, który służy do zapisywania różnych zdarzeń gospodarczych, stanowiących część rachunkowości. Prowadzenie takiej księgowości ma służyć kontroli finansów, wnikliwej analizie rachunkowej i generowaniu informacji na temat sytuacji finansowej firmy. Pełnej księgowości nie poprowadzi amator – tutaj niezbędne jest dobre biuro rachunkowe albo księgowy z dużym doświadczeniem. Pełna księgowość jest obowiązkowa powyżej pewnej sumy przychodów – w tym roku wynosi ona 2 mln euro. Taka księgowość nie służy już tylko obliczaniu zobowiązań podatkowych. Ma ona też być obrazem finansów przedsiębiorstwa. Jest więc świetnym narzędziem pozwalającym ocenić sytuację firmy. Prowadzeniem księgowości dla małych i dużych firm oraz dla osób fizycznych zajmuje się biuro ABM Consulting Adam Mularczyk. Tutaj możemy liczyć na fachowe usługi księgowe, niezależnie od tego, jakie są potrzeby naszej firmy.