Poligrafia zwykle kojarzy nam się po prostu z drukowaniem. Nie jest to jednak dokładna definicja tej dziedziny gospodarki. Ten dział obejmuje cały szereg technik drukarskich. Z wyrobami drukarskimi spotykamy się wielokrotnie każdego dnia i nie da się ukryć, że trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez nich. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do lektury.

Poligrafia – dawniej i dziś

Choć w dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku natrafiamy na wydruki różnego rodzaju – książki, gazety, plakaty, ulotki i inne – to dawniej takie wyroby były raczej niespotykane. Pamiętajmy, że druk wynaleziony został w XV wieku i początkowo drukowanie nie było prostym i szybkim procesem. Na zakup mozolnie drukowanych książek mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi obywatele. Stopniowo rozwijała się prasa oraz rynek wydawniczy, co usprawniło całą produkcję wyrobów drukarskich i zapoczątkowało ich rozpowszechnianie na szeroką skalę. Obecnie uważa się, że druk zostaje zastępowany przez elektroniczne wersje różnego rodzaju pierwotnie papierowych produkcji – na przykład książek. Jednakże, można śmiało stwierdzić, że nie nastąpi to w ciągu najbliższych lat, gdyż wciąż tradycyjny druk ma ogromny udział w różnych działach gospodarki. 

Współczesne techniki drukowania

Sam proces drukowania jest coraz bardziej unowocześniany. Dzięki temu możemy produkować wydruki o różnej specyfice. Dzisiaj dużą popularnością cieszą się:

  • druk offsetowy – jedna z najpopularniejszych technik drukarskich, wykorzystywana do druku wielu egzemplarzy wysokiej jakości. Polega na transferze farby z blachy drukowej na gumę a następnie na papier. Pozwala na precyzyjne odwzorowanie kolorów oraz uzyskanie ostrego tekstu i detali. Dzięki temu jest często stosowany przy produkcji książek, czasopism czy ulotek reklamowych,

  • druk cyfrowy – metoda drukowania, w której obraz jest tworzony bezpośrednio z pliku komputerowego. Dzięki temu sposób ten pozwala na szybkie i łatwe drukowanie małych nakładów oraz personalizację każdego egzemplarza. Druk cyfrowy jest coraz częściej stosowany w branży poligraficznej, a jego jakość wciąż się poprawia.

Ważne jest jednak przeznaczenie danego druku. Pamiętajmy, że poligrafia wykorzystywana jest w różnych branżach. Dla wielu osób zwykła drukarka domowa spełnia wszystkie oczekiwania, jednak niektóre wydruki wymagają zaawansowanych urządzeń i zastosowania innych materiałów. Przykładem są wszelkiego rodzaju foldery reklamowe lub plakaty. Przy tych wyrobach drukarskich warto korzystać z pomocy drukarni, wyspecjalizowanej w poligrafii - takiej, jak Zakład wydawniczo-poligraficzny Dk-Druk z Warszawy. Z uwagi na nowoczesne oprogramowania, a także zatrudnionych pracowników inżynieryjnych, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w branży, mamy pewność, że wydruki z tej firmy będą cechowały się najwyższą jakością. Ponadto możemy liczyć na pomoc specjalistów, którzy w razie potrzeby udzielą nam merytorycznej porady.