Zakładając firmę, musimy wybrać formę rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dobrze, gdy księgowa doradzi nam w tej kwestii. Kolejnym ważnym aspektem jest prowadzenie rachunkowości i spraw kadrowo-płacowych. Zatrudnienie księgowej jest dość kosztowne i wymaga zorganizowania stanowiska. Lepszą alternatywą dla małych i średnich firm, jest oddanie ksiąg rozliczeniowych do biura rachunkowego.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Pierwszą sprawą jest rejestracja w CEiDG. Wniosek nie zawsze jest prostą sprawą, ze względu na wiele pozycji do wypełnienia. Kolejną rzeczą jest wybór formy opodatkowania. Mamy kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany i zasady ogólne, czyli książkę przychodów i rozchodów. Jeśli przewidujemy koszty, to warto wybrać trzeci wariant. Tym bardziej że na początku są same wydatki, więc podatku się praktycznie nie płaci fiskusowi. W trakcie działalności można zminimalizować kwotę opodatkowania. Prowadząc działalność, nawet jednoosobową, musimy księgować zdarzenia gospodarcze. Możemy sami rozliczać firmę, pod warunkiem, że znamy przepisy podatkowe. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia firmy, ale nie zwalnia nas z dokumentowania wpływów i odprowadzania podatków. Biuro Finansowo-Księgowe eF-Ka pomaga nowym przedsiębiorcom przejść przez rejestrację biznesu i na życzenie poprowadzi księgowość.

Czy prowadzenie księgowości w małej firmie jest trudne?

Wszystko zależy od rodzaju samej działalności i formy opodatkowania. Karta podatkowa i ryczałt są prostymi rozliczeniami, ponieważ nie ma w zasadzie odliczeń. Natomiast książka przychodów i rozchodów wymaga wiedzy. Wszystko należy robić skrupulatnie. Musimy wiedzieć, jakie wydatki zaliczymy do kosztów. Tu niestety możemy popełnić wiele błędów, poszukując kosztów, by zapłacić mniejszy podatek. Sama książka to jeszcze nie wszystko dochodzi rozliczenie VAT i prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz innej dokumentacji. Pozostają składki ZUS, które trzeba opłacać i składać dokumenty rozliczeniowe. Jeśli zatrudniamy pracowników, musimy przygotowywać listę wynagrodzeń, żeby wypłaty wpływały na konto terminowo. Jednoosobowa działalność jest prosta wtedy, gdy wszystko wykonujemy sami, szef jest pracownikiem w swojej firmie. W innym przypadku warto zatrudnić księgową lub oddać dokumentację do biura rachunkowego.

Zatrudnienie księgowej czy wynajęcie biura rachunkowego?

Księgowa poprowadzi księgi rachunkowe i sprawy kadrowo-płacowe oraz zajmie się obsługą ZUS. Jednak zatrudniając pracownika, musimy z nim podpisać umowę, stworzyć stanowisko pracy i ustalić odpowiednie wynagrodzenie, adekwatne do wykonywanych obowiązków. Musimy się zastanowić, czy stać nas na to. Wiele średnich i dużych firm decyduje się na podpisywanie umów z biurami rachunkowymi. Jeśli potrzebujemy dobrej księgowej, znajdziemy ją w biurze rachunkowym. Zatrudnieni w nim pracownicy to osoby wykwalifikowane z doświadczeniem i certyfikatami. Możemy całkowicie im zaufać, bo trzymają się wyznaczonych terminów, więc nasze rozliczenia będą bez zastrzeżeń. Otrzymamy również pomoc w zminimalizowaniu wysokości podatku, oczywiście w sposób legalny.