Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, żeby zauważyć, że worki jutowe zaczynają wracać do łask. Maszyny oraz urządzenia do ich szycia i zaszywania także cieszą się więc coraz większą popularnością. Czy to ze względu na czynniki związane z dbaniem o środowisko, czy też ze względu na ich wytrzymałość i przepuszczalność powietrza. W poniższym artykule zgłębimy kilka tematów, takich jak czym właściwie jest i skąd pochodzi juta, jak wygląda proces produkcyjny worków jutowych, a także jakie mają praktyczne zastosowania. Zapraszamy do lektury!

Czym jest juta?

Jutą nazywamy tkaninę o splocie płóciennym pochodzenia roślinnego, a dokładniej z roślin łodygowych z rodzaju juta. Do niedawna materiał, który był u nas niemal zapomniany i używany prawie wyłącznie w ogrodnictwie i do wykonywania ozdób elementów ozdobnych, juta jest z nami od długiego czasu. Sprowadzona została najpierw do Anglii i Szkocji na przełomie XVIII i XIX wieku, żeby zyskać na popularności i rozpowszechnić się jako mocny materiał do worków na terenie Europy i nie tylko w wieku XX.

Jak wygląda proces produkcyjny juty?

W naszej strefie klimatycznej nie ma niestety warunków, żeby uprawiać jutę przemysłowo. Musimy więc sprowadzać ten materiał z krajów, w których duża wilgotność oraz wysokie temperatury pozwalają na jej masową produkcję. Są to na przykład Chiny lub Pakistan. Najczęściej dostajemy więc gotową tkaninę jutową, importowaną w balach hurtowo. Do ich obróbki oraz uszycia z nich solidnych worków, potrzebne będą zaszywarki i maszyny do szycia, takie jak te dostępne w firmie Program-B z Łomianek. Maszyny do szycia pomogą w uformowaniu wybranej wielkości worka, a zaszywarki w zaszyciu towaru w środku tak, aby był odpowiednio zabezpieczony.

Jakie są zalety i zastosowania worków jutowych?

Jedną z największych zalet worków jutowych jest ich przyjazność dla środowiska. Konieczność ich importu zwiększa ich ślad węglowy, jednak pomimo tego ciągle są one najlepszą tego typu opcją dzięki ich stuprocentowej biodegradowalności spowodowanej pochodzeniem roślinnym. Łatwe zaszywanie ich z użyciem ręcznych zaszywarek także zwiększa ich przydatność. Wśród charakteryzujących je cech wymienić można również ich oddychalność, odporność na zawilgocenie, a także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest to szczególnie przydatne w przemyśle ogrodniczym do przenoszenia i zabezpieczania zimą sadzonek, a także do przenoszenia sypkich plonów jak kawa, ziarna lub groch i fasola.