Mając do czynienia ze sporządzaniem testamentu notarialnego, musimy zadbać przede wszystkim o to, aby wszystkie szczegóły były dopięte na ostatni guzik. Ważne będzie więc stosowne upewnienie się, czy testament nie posiada żadnych luk czy też innego rodzaju niedomówień. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie, dlatego po więcej zapraszamy do poniższego wpisu.

Kilka podstaw

W związku ze sporządzaniem testamentu notarialnego trzeba oczywiście wiedzieć przede wszystkim o tym, jakim charakterem odznacza się tego rodzaju dokument. Przy tym, pragniemy jeszcze wspomnieć, że poszczególne przepisy odnoszące się do tego typu testamentu znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Jeśli natomiast chodzi konkretnie o charakter testamentu notarialnego, związane z tym informacje umieszczone zostały w art. 950. I tak, mając do czynienia z testamentem notarialnym warto wiedzieć w głównej mierze o fakcie, że jest to jedyny rodzaj dokumentu traktowanego jako dokument urzędowy. To sprawia, że testament notarialny stoi nieco wyżej w hierarchii w porównaniu do pozostałych dokumentów wykorzystywanych w celu potwierdzenia ostatniej woli spadkodawcy.

Z pozostałych informacji, w związku z testamentem notarialnym zdecydowanie trzeba wiedzieć o tym, że sporządzenie tego rodzaju aktu jest nieco bardziej skomplikowane w zestawieniu z własnoręcznym spisaniem ostatniej woli. Jak łatwo się domyślić, podejmując decyzję o sporządzeniu testamentu notarialnego będziemy musieli liczyć się również z poniesieniem odpowiednich kosztów notarialnych. Mimo to, testament notarialny stanowi prawdopodobnie najpewniejszy rodzaj dokumentu, jaki to może sporządzić spadkodawca. Jeśli natomiast chodzi o samą formę testamentu notarialnego, tutaj, jak już wspominaliśmy nieco wyżej, mamy do czynienia z nieco większym poziomem skomplikowania w połączeniu ze sporą dozą formalizmu. Sporządzenie aktu będzie jednak leżeć w gestii notariusza.

Co przemawia za testamentem notarialnym?

Jako że temat testamentu notarialnego nie należy do najprostszych i wymaga skonsultowania się ze specjalistami, w celu utworzenia tego wpisu zwróciliśmy się o pomoc do specjalistów z kancelarii notarialnej Agnieszki Kuneckiej. Zatem, mając do czynienia z testamentem notarialnym warto na pewno wiedzieć o fakcie, że odznacza się on nieco mniejszą popularnością w zestawieniu z testamentem sporządzonym własnoręcznie, po który to zdecydowanie sięgamy częściej. Mimo to, istnieją pewne jasne zalety, które przemawiają za testamentem notarialnym, który to w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na popularności. W efekcie, testament notarialny można uznać za rodzaj testamentu, który to ma najwięcej zalet spośród możliwych rozwiązań, dlatego przejdźmy do przedstawiania konkretnych informacji.

Wyróżnić należy tutaj chociażby fakt, że omawiana forma testamentu notarialnego jest sporządzona w sposób umożliwiający szczegółowe przekazanie ostatniej woli zmarłego. Wynika to bezpośrednio z faktu, że już na etapie formułowania poszczególnych rozporządzeń majątku, spadkodawca ma do czynienia z usługami profesjonalnego prawnika. Przez to, powstałe w rezultacie zapisy w testamencie są jednoznaczne, co sprawia, że trudno będzie je w razie czego podważyć. Co więcej, testament notarialny nie będzie też miał wad formalnych ani innego rodzaju omyłek pisarskich ze względu na fakt, że o te aspekty zadbać musi notariusz.

To nie wszystko

Poruszając poszczególne kwestie związane ze sporządzaniem testamentu notarialnego oraz jego zaletami, dobrze będzie wspomnieć jeszcze chociażby o fakcie, że w gestii notariusza leży możliwość odmówienia sporządzenia testamentu na wypadek, gdyby spadkodawca nie był samodzielny czy też nie byłby w stanie z pełną świadomością rozporządzać swoim majątkiem. Tego rodzaju rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne w momencie, gdy mamy do czynienia z próbą podważenia testamentu z uwagi na brak zdolności testowania spadkodawcy. Stawiając na testament notarialny, możemy bezproblemowo uniknąć takiej sytuacji.