Dobrej jakości, zawsze ostry nóż to absolutna podstawa każdej profesjonalnej kuchni, nie tylko tej restauracyjnej, ale także domowej. O niebo lepiej kroi się produkty spożywcze naostrzonym nożem niż tępym. Ich kształt pozostaje idealne. Plasterki czy kostki są cieniutkie, idealnego kształtu, nieposzarpane. Jakie są sposoby ostrzenia noży i innych narzędzi? Zapraszam do lektury.

Dlaczego ostry nóż jest taki ważny?

Poszarpane, rozgniecione plastry, spłaszczona kostka, zmiażdżone owoce i cieknący sok – to koszmar, któremu musi stawić czoła każda pani domu. Jego powodem są tępe, nienaostrzone noże. O niebo lepiej wyglądają produkty pokrojone ostrym jak brzytwa nożem. Cały smak zostaje w produkcie. Do tego wszystko pięknie i apetycznie wygląda.

Aby taki efekt osiągnąć, ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu lub zlecenie ostrzenia noży profesjonalistom. Jeśli decydujemy się na zakup akcesoriów do ostrzenia, powinniśmy wziąć pod uwagę jakość noży, materiał, z jakich są wykonane i odpowiednio dobrać ostrzałki. Warto też poszukać specjalisty, który profesjonalnie naostrzy nasze narzędzia. Takie usługi oferuje firma Kry-Mar FHPU.

Dlaczego ostrzenie warto zlecić?

Osoba, która zna się na rodzajach noży, potrafi dobrać odpowiednie narzędzia i sposoby ostrzenia danego noża, a także kąt ostrzenia, który różni się w zależności od firmy i jakości. Na narzędziach nie powstają wtedy rysy, które my moglibyśmy nieświadomie zrobić. Ostrze jest idealnie gładkie przez długi czas. Osoby zajmujące się zawodowo ostrzeniem narzędzi mają także dostęp do drogich, profesjonalnych narzędzi- i co najważniejsze- potrafią ich używać we właściwy sposób tak, by nie zniszczyć ostrza. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne ostrzenie, wolisz mieć pełną niezależność i nie masz czasu na zlecenie tego- możesz poszukać odpowiedniego sprzętu.

Jakie są na rynku rodzaje ostrzałek?

  • Naturalna, kamienna- to podstawowy rodzaj ostrzałki, znajdujący się do niedawna niemal w każdym domu. Ponieważ jednak zarówno technologia wykonania noży, jak i zasób dostępnych narzędzi uległ znacznej zmianie, nie jest to już tak dobre rozwiązanie, jak kiedyś. Mamy do czynienia z coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami, potrzebne są zatem coraz bardziej precyzyjne narzędzia do ich ostrzenia. Kamień ma tę wadę, że trzeba go wydobyć i we właściwy sposób obrobić. Ściera się on znacznie szybciej niż dostępne na rynku inne narzędzia. Jest to jednak naturalny materiał i warto mu poświęcić uwagę, jeśli zależy nam na dbaniu o środowisko.

  • Osełki syntetyczne lub ceramiczne- powstają z tlenku aluminium, zwanego aluminą lub korundem. Są one bardzo twarde i nie zapychają się tak, jak kamień naturalny. Jeśli jednak uda nam się kupić kamień z węglika krzemu, zapewnimy sobie ostrzenie na lata- jest on naprawdę twardy i naostrzy większość noży.

  • Osełki diamentowe – to profesjonalne narzędzia wykonane z metalowej płytki albo pręta obsadzonego diamentowym pyłem. Warto zainwestować w produkty dobrych firm, ponieważ pył z diamentów syntetycznych trudno jest osadzić równomiernie- co z kolei zapewnia precyzję. Są to produkty naprawdę solidne- dość drogie, ale wystarczą nam z pewnością na lata.