Przepisy prawa w Polsce wyróżniają kilka rodzajów umów najmu mieszkania czy też lokalu użytkowego. Różnią się one między innymi uprawnieniami stron oraz zakresem ochrony nowych lokatorów. By wybrać właściwy typ umowy, a także, by uwzględnić w niej wszystkie ważne zapisy i dodatkowe klauzule warto konsultować dokumenty z prawnikami. Kancelarie adwokackie specjalizujące się w prawie nieruchomościowym gwarantują przygotowanie indywidualnie dopasowanej dla klienta umowy. Unikać powinno się zaś gotowych wzorów z Internetu. Wiele z nich jest sporządzonych nieprawidłowo.

Rodzaje umów najmu lokalu

Umowy najmu lokalu można podzielić na umowy najmu mieszkania oraz lokali użytkowych. W pierwszym, a także w drugim przypadku zastosować można umowy najmu na czas określony lub nieokreślony. Umowy najmu okazjonalnego, które w Polsce są również chętnie wykorzystywane, odnoszą się zaś tylko do lokali mieszkalnych.

Bardzo istotne jest, aby treść umowy została dostosowana do potrzeb stron. Istnieją różne rodzaje umów, przykładowo umowy na czas oznaczony i na czas nieokreślony. Ten pierwszy typ daje pewność stronom, że stosunek najmu nie zostanie zakończony przedwcześnie, chyba że zajdą okoliczności przewidziane w samej umowie. Bezpieczeństwo obrotu jest tu tak czy owak zapewnione, ponieważ przesłanki wypowiedzenia umowy są stronom znane jeszcze przed jej podpisaniem i, jak każdy zapis umowy, podlegają negocjacjom.

Dla części wynajmujących i najemców odpowiednim rozwiązaniem może być umowa najmu okazjonalnego. Taki dokument zawiera zobowiązanie najemcy do opuszczenia lokalu w razie wygaśnięcia stosunku najmu wraz ze wskazaniem pomieszczenia, do którego najemca mógłby zostać wyeksmitowany, co znacząco skraca drogę do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia i odzyskania władztwa nad lokalem przez wynajmującego.

Kiedy warto konsultować umowy najmu lokalu z prawnikiem?

Kancelarie adwokackie każdego roku obsługują tysiące spraw dotyczących umów najmu lokalów użytkowych i mieszkalnych. Najczęściej do prawników zgłaszają się osoby, które mają problem z niechcianym lokatorem. Adwokaci pomagają również w egzekwowaniu wierzytelności oraz odszkodowań za wyrządzone przez nich szkody. Na konsultacje zapraszani są również najemcy zwłaszcza w sytuacji, w której mają wątpliwości co do zasadności podniesienia czynszu przez wynajmującego. Warto też sprawdzić, czy regulamin użytkowania lokalu, w tym zasady rozwiązania umów są zgodne z przepisami prawa. Jakie sprawy rekomenduje się jeszcze omawiać z prawnikiem?

Kancelarie prawne często przyjmują klientów, którzy mają wątpliwości związane z:

  • rozliczeniem i zwrotem kaucji przy najmie lokalu,
  • obciążaniem kosztami za pomieszczenie stanowiące części wspólne,
  • wypowiedzeniem umowy najmu, gdy nie ma zapisów o wypowiedzeniu,
  • wejściem właściciela do lokalu pod nieobecność najemcy,
  • kaucją jako zabezpieczeniem znalezienia nowego lokatora.

Tworzenie umów najmu lokalu z prawnikiem

Wiele umów najmu tworzonych jest na podstawie wzorów z Internetu. Wielokrotnie pełne są one błędów, dlatego znacznie lepszym wyjściem jest tworzenie dokumentu od podstaw w kancelarii adwokackiej. Prawnik dostosuje umowę do indywidualnych potrzeb, zawsze w zgodzie z literą prawa. Pomoże również załatwić sprawy u notariusza, co ważne jest w przypadku umów najmu okazjonalnego.  Pełne wsparcie udziela swoim klientom Kancelaria adwokacka Grzegorza Kiryczuka, która obsługuje zarówno osoby indywidualne, jak i podmioty biznesowe (deweloperów, agencje mieszkaniowe, przedsiębiorców itd.).

Dlaczego warto konsultować umowę najmu z adwokatem?

Konsultacja umowy najmu z adwokatem zawsze przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim prawnik określi to, czy dokument sporządzony został prawidłowo. Można o to prosić zarówno przy jego tworzeniu, jak i już po jego podpisaniu. Prawnicy zawsze udzielają konkretnych i merytorycznych odpowiedzi prezentując skuteczne rozwiązania problemów. Konsultowanie umów najmu w kancelariach adwokackich pozwala także wynajmującym i najemcom spać spokojnie. Adwokaci szybko łagodzą spory między stronami, proponując polubowne załatwianie spraw. Dzięki temu maleje liczba procesów sądowych związanych z nieprawidłowo zawartymi umowami najmu na czas określony, nieokreślony czy umowami najmu okazjonalnego.