Mediacja to coraz częściej stosowany sposób rozwiązania sporu oparty na dobrowolności. Do jej rozpoczęcia, zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania cywilnego może dojść na mocy decyzji sądu lub umowy zawartej. W prowadzeniu rozmów mediacyjnych oraz wielu innych kwestiach od ponad dziesięciu lat pomaga adwokat Łukasz Węgłowski, którego kancelaria znajduje się Szczecinie.

Prowadzenie mediacji przedsądowych

Mediacje przedsądowe to sposób rozwiązywania konfliktów między stronami z udziałem bezstronnego mediatora. Znajdują zastosowanie w postępowaniach z zakresu prawa cywilnego, a przede wszystkim w sprawach o rozwód oraz ubiegania się spłatę długu. W tym drugim przypadku pozew do sądu musi zostać poprzedzony próbą mediacji lub innym pozasądowym sposobem rozwiązania sporu. W pierwszym może dążyć do utrzymania małżeństwa lub osiągnięcia porozumienia między małżonkami. Kancelaria, którą prowadzi adwokat Łukasz Węgłowski,  oferuje pomoc we wszystkich dziedzinach prawa, a w ramach przez nią świadczonych usług znajduje się między innymi udział w mediacjach przedsądowych.

Na gruncie windykacji zobowiązań rozmowy mają na celu skłonienie dłużnika do spłaty należności przed skierowaniem sprawy na drogę sądową. W wielu przypadkach kończą się sukcesem, co jest korzystne zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela. W konfliktach mieszczących się w zakresie prawa rodzinnego natomiast mediacje dotyczą zazwyczaj:

  • ustalenia zasad opieki nad dziećmi;
  • ustalenia zasad kontaktów dzieci z rodzicem;
  • ustalenia zasad kontaktów między dziećmi a innymi członkami rodziny;
  • spraw alimentacyjnych, finansowych lub majątkowych.

Powstały w toku procesu mediacyjnego plan przedstawiany jest przed sądem wraz z wnioskiem o rozwód. W przypadku zaangażowania małoletnich dzieci zadaniem mediatora jest zadbanie o jego potrzeby i ich najefektywniejsze zaspokojenie.

Kompleksowa obsługa prawna

Jak już wspomnieliśmy, szczecińska kancelaria oferuje porady prawne we wszystkich gałęziach prawa. Mogą one zatem dotyczyć obszarów prawa cywilnego czy rodzinnego, ale również karnego, gospodarczego, handlowego, podatkowego, pracy, ubezpieczeń społecznych czy windykacji należności. Z tych możemy korzystać przed rozpoczęciem oraz w toku mediacji. Koszt porady prawnej uzależniony jest od czasu, jaki adwokat poświęca na analizę sprawy oraz jej poziomu skomplikowania. Warto jednak dodać, że pierwsza konsultacja, podczas której klient przedstawia zlecenie, jest bezpłatna. Ponadto, chcąc zapewnić każdej osobie dostęp do profesjonalnego wsparcia, adwokaci, prawnicy i aplikanci kancelarii udzielają bezpłatnych porad prawnych w wyznaczonych terminach.