Rozwód to jedna z trudniejszych sytuacji życiowych, jakie mogą spotkać człowieka. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami, często także zdrowotnymi. Najczęściej sprawa rozwodowa kończy się bez orzekania o winie, co trwa zdecydowanie krócej i nie powoduje tyle stresu. Jednak rozwód bez orzekania o winie powoduje również pewne ograniczenie praw - warto zatem dowiedzieć się wcześniej o wadach i zaletach tego procesu.

Korzystny i szybki rozwód

W przypadku sprawy rozwodowej, to do Sądu należy wskazanie, która ze stron ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Jeśli jednak obie strony dojdą do porozumienia wcześniej i złożą odpowiedni wniosek, to wówczas sędzia odstępuje od orzekania o winie. Rozwiązanie to zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania poprawnych relacji między byłymi małżonkami. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania dzieci, dla których i tak cała sytuacja jest już z pewnością trudna i obciążająca psychicznie.

Korzyścią z takiego rozwodu jest przede wszystkim skrócony czas trwania procesu. Pierwsza rozprawa sądowa ma zwykle miejsce 3 miesiące po złożeniu pozwu. W przypadku braku sporów między stronami istnieje duża szansa, że rozwód można załatwić nawet w trakcie jednego takiego posiedzenia. Dzieje się tak dlatego, że nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania dowodowego, które potwierdziłoby winę którejś ze strony. Nie trzeba przesłuchiwać świadków, czyli przyjaciół lub rodziny małżonków. Często niestety, w przypadku niestawienia się świadka, rozprawa zostaje odroczona, przez co rozwód ciągnąć się może nawet kilka lat. Odejmuje to także zdecydowanie ilość stresu, jaka jest możliwa w przypadku przesłuchiwania osób trzecich i słuchania ich zeznań.

Rozwód bez orzekania o winie jest także niesamowicie korzystny, jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny. Jako, że proces trwa krótko, co zdecydowanie zmniejsza koszty związane z pomocą prawnika. Oszczędza się także pieniądze przy uiszczaniu opłaty sądowej - często nawet różnica wynosi kilkaset złotych.

Problemy z alimentami

W każdym trybie rozwodowym zasady alimentacji są identyczne. Różnica pojawia się jedynie w dochodzeniu alimentów od byłego małżonka. Jeśli rozwód przebiega bez orzekania o winie, to wówczas alimenty przyznaje się jedynie w przypadku niedostatku jednej ze stron. Oznacza to sytuację materialną, która uniemożliwia zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych.

Niski dochód wymaga udowodnienia i wielu formalności, dlatego w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy radcy prawnego. W Krakowie godną polecenia kancelarią jest ta należąca do Anny Weber - gwarantuje profesjonalną pomoc i doskonałe kompetencje, połączone z wieloletnim doświadczeniem. W przypadku rozwodu zdecydowanie lepiej korzystać z wszelkiej dostępnej pomocy, gdyż może to nas odciążyć i ułatwić ten dosyć stresujący czas i załatwianie formalności.