Ubezwłasnowolnienie jest ograniczeniem lub też całkowitym pozbawieniem osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych. Osoba ubezwłasnowolniona nie może samodzielnie decydować o istotnych sprawach takich jak np. zakup sprzętu rtv na raty czy sporządzenie testamentu. Postępowania sądowe o ubezwłasnowolnienie konkretnej osoby uważane są za jedne z najtrudniejszych spraw. Wskazana jest więc pomoc doświadczonego adwokata. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezwłasnowolnieniu?

Całkowite ubezwłasnowolnienie

Według kodeksu cywilnego – „osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem”. Z przytoczonego fragmentu wynika więc, że przesłankę do wszczęcia postępowania o ubezwłasnowolnienie całkowite są:

  • ukończenie 13 roku życia,
  • zdiagnozowana choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy
  • silne uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych,
  • niemożność racjonalnego kierowania swoim postępowaniem.

Niezmiernie ważne jest jednak to, by wszystkie wymienione wyżej przesłanki muszą występować u konkretnej osoby jednocześnie. Nawet jeśli tak się stanie, sąd może nie przychylić się do wniosku o ubezwłasnowolnienie. Trzeba naprawdę twardych dowodów i argumentów, by daną osobę pozbawić możliwości decydowania o sobie.

Częściowe ubezwłasnowolnienie

Jak informuje prawnik z Kancelarii Kolanowscy – częściowe ubezwłasnowolnienie danej osoby jest możliwe wtedy, kiedy nie zachodzą przesłanki do całkowitego ubezwłasnowolnienia, ale osobie tej niezbędna jest pomoc do prowadzenia własnych spraw. Aby częściowo pozbawić człowieka możliwości decydowania o sobie i swoich decyzjach, łącznie muszą wystąpić następujące przesłanki:

  • osoba musi być pełnoletnia,
  • zdiagnozowano u niej chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy,
  • jest alkoholikiem, narkomanem lub posiada inne silne uzależnienie,
  • wymaga pomocy w codziennym życiu.

Osoba częściowo ubezwłasnowolniona musi pozostać po opieką kuratora, który dba o to, by miała ona zapewnione środki do życia, odpowiednie leczenie oraz właściwą opiekę prawną.

Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie konkretnej osoby może złożyć jej małżonek, krewni z linii prostej oraz rodzeństwo. Upoważniony jest do tego również opiekun prawny. W świetle najnowszych przepisów taki wniosek może również złożyć osoba, której to pismo dotyczy.

Adwokat w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie może reprezentować osobę, która składa wniosek, ale może też stanąć po stronie osoby stanowiącej podmiot sprawy. Prawnik przygotuje dla strony wszystkie potrzebne dokumenty, a także zaoferuje kompleksową pomoc w toczącym się postępowaniu.