Profilaktyczne badania laboratoryjne to najbardziej wiarygodny sposób monitorowania stanu naszego zdrowia. Coroczne badania krwi i ogólne moczu ujawniają wiele informacji na temat stanu naszego zdrowia i pozwalają monitorować to, co dzieje się w naszym organizmie. Sprawdź, jak przygotować się do badań i w jaki sposób interpretować wyniki.

Badanie ogólne moczu – co to jest?

Badanie ogólne moczu polega na ocenie próbki pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Uzyskane wyniki stanowią podstawę do diagnostyki różnych schorzeń i dają możliwość wczesnego rozpoznania rozwoju procesu chorobowego, np. przez obecność bakterii, białek lub krwinek. Dzięki badaniu lekarz może rzetelnie ocenić funkcjonowanie narządów układu wydalniczego – nerek, nadnerczy oraz dróg moczowych.

Badanie wykonuje się na próbce z pierwszej porannej mikcji, kiedy skład moczu jest ustabilizowany.

Jak interpretować wyniki badania ogólnego moczu?

Próbka moczu poddawana jest precyzyjnej analizie. Zdrowy mocz ma barwę żółtą i jest przejrzysty, a jego pH waha się w granicach od 4,8 do 7,4. Podwyższona gęstość może świadczyć o odwodnieniu, zaś gęstość obniżona – o niewydolności nerkowej. Obecność glukozy, bakterii, barwników żółciowych czy ciał ketonowych, świadczą o rozwoju procesów chorobowych (dopuszcza się przy tym minimalne ilości krwinek białych i krwinek czerwonych).

Co można wykryć dzięki badaniu ogólnemu moczu?

Badanie moczu jest bardzo pomocne w dalszej procedurze diagnostycznej i pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w pracy układu wydalniczego. Podwyższone wskaźniki dają możliwość wczesnego rozpoznania poważnych schorzeń:

  • bakterie w moczu świadczą o zakażeniu dróg moczowych,
  • erytrocyty: objaw kamicy i uszkodzenia nerek,
  • leukocyty: zakażenie dróg moczowych, zapalenie nerek i nowotwory pęcherza moczowego,
  • glukoza: cukrzyca,
  • ciała ketonowe w moczu: cukrzyca, schorzenia układu trawiennego,
  • bilirubina: żółtaczka,

Wysokie stężenie kwasu moczowego: niewydolność nerek i wysokie stężenie mocznika: zaburzenia pracy nerek i nieprawidłowa dieta.

Oczywiście, wszystkie powyższe informacją mają charakter ogólny i stanowią punkt wyjścia dla specjalistycznej diagnostyki. Aby uzyskać pełne i rzetelne informacje o stanie naszego zdrowia, warto skorzystać z usług specjalistycznej przychodni, takiej jak Medicus s.c.. Zaobserwowanie podwyższonych wartości poszczególnych wskaźników stanowi wyraźny sygnał do wdrożenia prawidłowego leczenia.