Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, który jest narażony na różnorodne problemy zdrowotne. W naszym życiu odgrywa on istotną rolę, dlatego warto zwrócić uwagę na problemy, które mogą świadczyć o konieczności skonsultowania się ze specjalistami. W takim miejscu jak Specjalistyczna Poradnia PZG przeprowadzane są badania słuchu, które mogą zdiagnozować wadę i pomóc w dobraniu terapii czy odpowiedniego aparatu słuchowego.

Kiedy trzeba wykonać badanie słuchu?

Wykonanie badań słuchu jest wskazane w wielu przypadkach. Już u noworodków przeprowadza się pierwsze przesiewowe badanie słuchu. Ma to na celu sprawdzenie czy nie występują u nich ewentualne problemy z tym zmysłem. Osoby, które zaobserwowały u siebie pogorszenie słyszenia, odczuwają zawroty głowy i doświadczają innych dolegliwości związanych ze słuchem. One również powinny udać się na badanie. Jest to także rekomendowane dla osób po 50 roku życia, gdyż właśnie wtedy nasz słuch może ulegać osłabieniu lub pojawiają się inne niepokojące objawy. Dzięki badaniom możliwe jest wykrycie wady słuchu oraz dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rodzaje badań słuchu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje badań słuchu – subiektywne i obiektywne. W pierwszym przypadku pacjent bierze czynny udział w procesie diagnostycznym. Przykładowo, musi odpowiedzieć na pytanie lekarza, czy słyszy dany dźwięk. W ramach badań subiektywnych stosuje się audiometrię tonalną, która pozwala na ustalenie progu słyszenia w przewodnictwie powietrznym i kostnym. Umożliwia także zlokalizowanie przyczyny i miejsca niedosłuchu. Innym przykładem jest audiometria słowna, sprawdzająca stopień rozumienia mowy przez pacjenta w zależności od głośności przekazu. Stosuje się również audiometrię nadprogową/okołoprogową, która pomaga w doprecyzowaniu rodzaju uszkodzenia słuchu oraz jego umiejscowienia.

Z kolei badania obiektywne nie wymagają współpracy pacjenta. Wykorzystuje się w nich tympanometrię (audiometrię impedancyjną), która pozwala zbadać ucho środkowe i zmierzyć odruch mięśnia strzemiączkowego. Innym rodzajem testu z tej grupy jest otoemisja akustyczna (OAE), polegająca na rejestrowaniu sygnałów generowanych przez ślimak w odpowiedzi na nadawany dźwięk. W Specjalistycznej Poradni Diagnozy i Rehabilitacji PZG w Krakowie pacjenci mają dostęp do badań subiektywnych i obiektywnych. Poradnia PZG, mająca filie w Nowym Sączu, Tarnowie i Nowym Targu, pomaga też w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego, co pozwala pacjentom wrócić do pełnej sprawności słuchowej i cieszyć się lepszą jakością życia.