Badania obrazowe umożliwiają ocenę wnętrza organizmu i postawienie diagnozy bez wykonywania inwazyjnych zabiegów? Jednym z często wykonywanych badań obrazowych jest USG jamy brzusznej. To bezpieczne, szybkie i nieinwazyjne badanie diagnostyczne można wykonać m.in. w Gabinecie USG Izabela Chałupska-Camlet w Ostrołęce. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat USG, a także omawiamy różne aspekty tej metody diagnostycznej.

Co to jest badanie USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę narządów znajdujących się w brzuchu. USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które odbijając się od struktur tkankowych, tworzą obraz na ekranie urządzenia. Daje to lekarzowi możliwość wizualizacji i oceny narządów oraz tkanek w czasie rzeczywistym.

Podczas badania USG jamy brzusznej radiolog np. z Gabinetu USG Izabela Chałupska-Camlet ocenia przede wszystkim takie narządy jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki oraz aorta brzuszna.

W jakich sytuacjach wykonywane jest badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej może być wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i przy konkretnej dolegliwości pacjenta. Lekarze często zlecają to badanie w przypadku występowania objawów, takich jak: ból brzucha, uczucie pełności w nadbrzuszu, nieprawidłowości w wynikach badań krwi czy kamica żółciowa. USG jamy brzusznej stosowane jest także do monitorowania chorób przewlekłych, takich jak: choroba alkoholowa wątroby czy marskość wątroby. Pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych oraz kontrolowanie przebiegu leczenia.

Aby uzyskać jak najbardziej precyzyjny obraz podczas USG jamy brzusznej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Na ogół zalecane jest zachowanie 4-godzinnej głodówki przed badaniem oraz unikanie spożywania pokarmów powodujących wzdęcia.

Badanie USG  pozwala na wykrycie wielu różnych schorzeń i zmian chorobowych, takich jak torbiele, guzy, kamienie żółciowe czy powiększenie narządów. Dzięki temu lekarze mogą zaplanować odpowiednie leczenie i monitorować jego przebieg. Badanie USG jamy brzusznej jest również pomocne w diagnostyce przewlekłych chorób, takich jak marskość wątroby czy choroby nerek. Ważne jest regularne wykonywanie kontrolnego USG, zwłaszcza u osób z grupy podwyższonego ryzyka