Do apteki idziemy najczęściej po przepisane leki, leki homeopatyczne czy ziołowe oraz kosmetyki. Każda placówka udostępnia nam szereg różnych leków na receptę, kosmetyków i produktów, które pomogą zadbać o nasze samopoczucie. Wiele osób zamawia również leki recepturowe. Czym one są i jak powstają? Całodobowa Apteka Cito w Łodzi to miejsce, gdzie można zakupić ten typ leków.

Chyba każdy z nas ma swoją ulubioną aptekę. Zwracamy uwagę na jej ofertę oraz proponowane ceny. Dla każdego klienta inny aspekt ma znaczenie, jedni cenią bogaty wybór produktów naturalnych i ziołowych, innych interesuje głównie ostateczny koszt leków. Dobrze, gdy apteka łączy w sobie najlepsze z tych wartości i oferuje tanie leki przy ich dużym wyborze. A czym są zamawiane przez klientów leki recepturowe? Skąd ich popularność?

Lek robiony w aptece wymaga receptury

W czasach, gdy w aptece dostaniemy od ręki tabletki i syropy na większość dolegliwości, przygotowywanie leków na zamówienie wydaje się przestarzałą metodą. Leki recepturowe to inaczej leki, które powstają na miejscu w aptece. Przygotowują je farmaceuci, którzy mają do tego niezbędną wiedzę i doświadczenie w produkcji płynów, maści czy tabletek. W dawnych czasach tak powstawała większość popularnych leków, które pracownicy aptek mieszali na zapleczach, wykorzystując do tego tajemnicze ciemne buteleczki, proszki, mikstury i inne akcesoria. Dzisiaj lekarz przygotowuje receptę ze szczegółowymi informacjami o składzie takiego leku. Podaje wszystkie nazwy w języku łacińskim, aby nie było wątpliwości, o jaki produkt chodzi.

Na lek recepturowy składa się lek główny, lek wspomagający, a także substancja nadająca zapach lub smak. W zależności od postaci leku dodaje się też materiał, który jest podłożem do mieszania wszystkich tych składników np. olej czy podłoże do tworzenia maści. Na recepcie znajduje się też formuła, czyli informacja, w jakich proporcjach należy wszystko wymieszać. Farmaceuta odpowiada za połączenie ze sobą wskazanych elementów ich rozpuszczenie, rozdrobnienie czy za połączenie płynów. Następnie powstały lek pakowany jest w odpowiednią buteleczkę, pudełko czy inne opakowanie i podpisywany. Dzięki temu otrzymujemy lekarstwo przyrządzone tylko dla nas i składające się z produktów dla nas bezpiecznych, co ma znaczenie na przykład, gdy cierpimy na alergię.

Zalety leków recepturowych

Ponieważ taki lek produkowany jest na indywidualne zamówienie, działa on nieco lepiej niż powszechnie dostępne odpowiedniki o nieco innym, bardziej uniwersalnym składzie. Lekarz dostosowuje składniki, ale również ich proporcje do naszych potrzeb. Może wyeliminować dodatek, którego pacjent nie toleruje i który wywoła u niego niepotrzebne skutki uboczne. Może też zwiększyć ilość substancji pożądanych. To mniej konserwantów i sztucznych dodatków. W niektórych przypadkach ma też wpływ na formę podania danego leku, gdyż leki recepturowe mogą mieć postać proszku do rozpuszczania, kropli, zawiesiny, maści, czopków czy emulsji. Pracownicy aptek muszą przestrzegać zasad i czasu produkcji takich leków. Od otrzymania recepty do wytworzenia i przekazania leku powinno minąć maksymalnie 48 h. W placówkach takich jak Całodobowa Apteka Cito możemy liczyć na leki przygotowane z należytą starannością. 

Oferta Całodobowej Apteki Cito w Łodzi

Całodobowa Apteka Cito to miejsce na mapie Łodzi, gdzie można znaleźć zarówno leki recepturowe, homeopatyczne, jak i gotowe. Apteka jest czynna przez całą dobę, co oznacza, że można skorzystać z niej w każdej chwili. W ofercie znajdziemy także środki przeciwbólowe, kosmetyki, testy ciążowe, maści dermatologiczne, witaminy dla dzieci czy mleko dla niemowląt. W aptece dostępne są także glukometry, ciśnieniomierze, preparaty do protez oraz bandaże, plastry i bawełniane chusty trójkątne, a także różnego rodzaju zioła.