Piękna, równa opalenizna sprawia, że wyglądamy atrakcyjniej i czujemy się lepiej. Chętnie chwalimy się złoto-brązową skórą po udanym urlopie w egzotycznym kraju i martwimy się, kiedy na powrót zaczyna zastępować ją naturalna dla nas bladość. Na szczęście nie musimy czekać na kolejne wakacje, by znów nabrać zdrowego kolorytu. Krótka wizyta w solarium sprawi, że nasza skóra odzyska złoty blask. Dlaczego warto opalać się w solarium? Jak robić to z głową?

Zalety korzystania z solarium

Z solarium korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Trend na opalone ciało nie przemija, a przedstawiciele obu płci upatrują w tym wiele dodatkowych korzyści. Przede wszystkim opalenizna sprawia, że cała sylwetka prezentuje się szczuplej. Delikatny brąz podkreśla linie mięśni, co ma duże znaczenie dla  uprawiających sport panów i pań. Zdrowy koloryt maskuje też drobne niedoskonałości skóry – niewielkie blizny, popękane naczynka czy plamy depigmentacyjne.

Wiele mówi się też o tym, że regularne wizyty w solarium pomagają w leczeniu trądziku. Tu jednak opinie specjalistów są podzielone. Faktycznie można zauważyć, że ilość zmian skórnych zmniejsza się po systematycznym opalaniu i dla klientów solarium jest to duża zaleta. Natomiast dzieje się tak ze względu na przesuszenie skóry, co niweluje nadmierne wydzielanie sebum. Należy pamiętać, że jest to efekt krótkotrwały, a w niektórych przypadkach opalanie może nawet pogłębić problem z trądzikiem. Przed zakupem karnetu warto więc skonsultować się z dermatologiem.

I jeszcze trochę o korzyściach

Dzięki złotej opaleniźnie czujemy się lepiej. I nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny, ale też o nasze samopoczucie. Jak przekonuje właścicielka solarium Flaming z Rzeszowa – lampy pobudzają skórę do syntezy witaminy D, która ma bardzo szerokie spectrum działania. Między innymi chroni przed rozwojem depresji i obniżeniem nastroju. O ile latem nie cierpimy na jej brak, to już w okresie jesienno-zimowym trudno nam wytworzyć ją samodzielnie. Można powiedzieć, że wizyta w solarium to recepta na dobry humor.

Jak opalać się bezpiecznie?

Nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie ultrafioletowe nie jest niczym dobrym i może prowadzić do rozwoju raka skóry. Dlatego też z solarium należy korzystać rozsądnie. Przede wszystkim musimy znaleźć lokal wyposażony w lampy wysokiej jakości. Dobrze, jeśli solarium może zagwarantować nam kilka możliwości opalania – na leżąco, na stojąco, w łóżkach z lampami o różnym natężeniu światła.

W skali roku powinniśmy opalać się maksymalnie przez 10 godzin. To niewiele, dlatego też sesje w solarium nie mogą trwać dłużej niż kilka minut. Minimalny odstęp między wizytami powinien wynosić co najmniej dwa dni. Nie można opalać się kilka razy dziennie tego samego dnia, by przyspieszyć efekty. Ponadto korzystanie z solarium nie zwalnia nas z używania delikatnych kremów przeciwsłonecznych. Musimy też zadbać o oczy i zasłonić je specjalnymi okularami. Przed położeniem się w kabinie trzeba zdjąć biżuterie. Warto też zrezygnować z perfum, ponieważ większość z nich działa fotouczulająco.