Echo serca, znane również jako echokardiografia bądź USG serca, to badanie, które jest podstawą w pracy kardiologa. Pozwala ono wykryć nie tylko wady w budowie serca, ale ułatwia również wykrycie przebytego zawału, a także pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób. Zanim więc odwiedzisz kardiologa, powinieneś dowiedzieć się, na czym polega echo serca i kiedy Twój lekarz może zlecić Ci to badanie.

Na czym polega echo serca?

Echo serca nie bez powodu nazywane jest również USG serca, wszak przy tym badaniu również wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które umożliwiają lekarzowi dokonanie oceny pracy jednego z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Dzięki niemu specjalista może sprawdzić, czy budowa anatomiczna serca u jego pacjenta jest prawidłowa oraz jak przedstawia się kurczliwość tego mięśnia. Kardiolog, na podstawie echa serca, może stwierdzić również, czy pacjent przebył zawał lub czy nie choruje na nowotwór serca. Co więcej, dzięki temu badaniu lekarz może zdiagnozować obecność niebezpiecznej dla życia skrzepliny oraz płynu w worku otaczającym serce – osierdziu.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do badania będzie zależeć od metody, jaką zostanie ono wykonane. Warto bowiem wiedzieć, że echo serca można wykonać przezklatkowo, a więc przy użyciu głowicy wysyłającej fale dźwiękowe, które przyczyniają się do uwidocznienia obrazu, ale również przezprzełykowo, za pomocą cienkiej sądy, wprowadzanej w przełyk pacjenta. O ile do echokardiografii przezklatkowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy zabrać ze sobą jedynie dotychczasowe wyniki badań takich, jak rentgen klatki piersiowej oraz EKG, to na echu serca wykonywanym metodą przezprzełykowo należy pojawić się na czczo. Badanie najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czasem podaje się również środki uspokajające.

Kiedy warto wykonać echo serca?

Wykonanie echokardiografii często zaleca lekarz rodzinny, który przy rutynowym badaniu wykryje nieprawidłowości w pracy serca. Do badania powinny przystąpić również osoby, u których zostanie stwierdzone nadciśnienie tętnicze. Na regularną wizytę u sercowego specjalisty muszą udać się także ci pacjenci, którzy są po zawale lub borykają się z chorobą zakrzepową czy niedokrwienną, zapaleniem wsierdzia lub mięśnia sercowego. Echo serca może wykonać dr. nauk med. spec. kardiolog Małgorzata Muzolf, która prowadzi prywatną praktykę lekarską w Olsztynie, oferując swoim pacjentom nie tylko echokardiografię, ale również badanie EKG, a także próby wysiłkowe.

Choroby serca poważnie obciążają ludzki organizm, dlatego warto wykonać echo serca, aby dowiedzieć się o nich w porę i zapobiec poważnym konsekwencjom.