Układem pokarmowym nazywa się narządy, których zadaniem jest pobieranie pokarmów, trawienie, wchłanianie i wydalanie niestrawionych resztek. Ich leczeniem zajmuje się dziedzina medycyny nazywana gastrologią. Elżbieta Ślifierz-Piotrowska jest gastrologiem, specjalistą chorób wewnętrznych, a siedziba jej gabinetu zlokalizowana jest w Bydgoszczy. Czy wiesz, jakie są najczęstsze choroby układu trawiennego i w jaki sposób się objawiają?

Jakie są oznaki chorób układu pokarmowego?

Mogą one być bardzo różne, jednak wśród najczęściej spotykanych wymienić należy przede wszystkim ból brzucha – ostry, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej lub przewlekły, stały lub nawracający. Nie należy również bagatelizować występujących w nadmiarze gazów, zgagi, biegunki, wzdęć, nudności czy wymiotów.  Mogą się również zdarzyć trudności połykania (dysfagia), którymi określa się problemy z przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka.

Inne możliwe symptomy chorób układu pokarmowego to też powiększenie wątroby, wodobrzusze, czkawka, spadek masy ciała i hemoroidy. Najbardziej niepokojącymi objawami schorzeń układu pokarmowego są krwawienia z przewodu pokarmowego czy bardzo wysoka gorączka. Niemniej jednak, jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych niepokojących sygnałów, które nie są zatruciem, powinieneś zgłosić się do lekarza gastrologa. Który podejmie się zdiagnozowania ich przyczyny, wykonania niezbędnych badań, a w efekcie wdrożenia odpowiedniego leczenia chorób układu pokarmowego.

Jakie są choroby układu pokarmowego?

Układ pokarmowy składa się z kilku części, wśród których należy wymienić jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkiego i grube, odbytu oraz gruczoły, takie jak wątroba, trzustka czy ślinianki. Każdy z tych elementów narażony jest na choroby. Ich lista jest bardzo długa, a najczęstsza to:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,

  • zapalenie błony śluzowej żołądka,

  • refluks żołądkowo-przełykowy

  • niestrawność,

  • infekcyjne biegunki,

  • kamica żółciowa.

Ponadto może wystąpić również nowotwór układu pokarmowego – zwłaszcza w obszarze jelita grubego, trzustki i żołądka.

Diagnozą i leczeniem chorób układu pokarmowego w Bydgoszczy od 1992 roku w ramach prywatnej praktyki lekarskiej zajmuje się doktor gastrolog Elżbieta Ślifierz-Piotrowska. Pomaga też w przypadku zespołu jelita drażliwego. Jej gabinet wyposażony jest w aparaturę, która umożliwia przeprowadzanie badań endoskopowych, w tym głównie gastroskopii i kolonoskopii. Gabinet otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a na konsultacje możesz umawiać się telefonicznie.