Nastała wiosna. Przyroda budzi się do życia. Dni stają się dłuższe i cieplejsze. Jednak nie wszystkim ta pora roku kojarzy się tak przyjemnie. Alergicy zaczynają czuć pierwsze objawy swojej dolegliwości. A w obliczu pandemii, gdzie skutki alergii i infekcji wirusowej są podobne, mogą mieć wątpliwości co do przyczyn swojego stanu zdrowia. Dlatego zapewne w głowach wielu kichających i kaszlących rodzi się pytanie: jak odróżnić infekcję wirusową od alergii?

Alergia. Charakterystyka i objawy

Wciąż dokładnie nie wiadomo, dlaczego niektórzy cierpią na alergię. Uważa się, że jej głównym czynnikiem są kwestie związane z genetyką, ale nie bez winy pozostają zanieczyszczone środowisko czy nadmierne przyjmowanie antybiotyków.

A na czym dokładnie polega alergia? Alergia, a konkretniej, reakcja alergiczna zachodzi z powodu błędu w organizmie. Układ odpornościowy w niewinnym i nieszkodliwym pyłku zaczyna widzieć wroga i rozpoczyna niepotrzebną walkę, produkując w tym celu przeciwciała. Po wygranej potyczce w organizmie pozostają wspomniane przeciwciała, które wciąż są gotowe do walki. Dlatego przy każdym kolejnym kontakcie z „przeciwnikiem”, gdy błona komórkowa zostaje naruszona, wydziela się histamina i rozpoczyna się stan zapalny, który powoduje popularne objawy alergii, czyli m.in. katar i kaszel.

Infekcja wirusowa. Charakterystyka i objawy

Infekcja wirusowa jak sama nazwa wskazuje, rozpoczyna się od kontaktu z wirusem, który dostał się do naszego organizmu przez kontakt z chorym lub przez wdychanie drobnoustrojów, znajdujących się w powietrzu. Najbardziej na infekcje narażeni jesteśmy podczas chłodniejszych miesięcy – jesienią i zimą. Objawy standardowego przeziębienia zaś przypominają symptomy alergii – katar, kaszel, ale w tym przypadku częściej pojawia się gorączka, bóle mięśni czy głowy.

Infekcja wirusowa zazwyczaj trwa około tygodnia. W łagodzeniu choroby przydatne są leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe plus inne środki np. zwalczające ból gardła lub odtykające niedrożne zatoki.

Alergia a infekcja wirusowa – różnice

Skoro objawy alergii i infekcji wirusowej są tak podobne, czy są sposoby, aby je odróżnić? Tak, istnieje kilka różnic, które pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z reakcją alergiczną, czy zwykłym przeziębieniem lub zakażeniem poważniejszym wirusem (np. koronawirusem). Niestety, zdarza się również tak, że u osób cierpiących na choroby alergiczne objawy nakładają się na siebie. Poza tym alergicy często są bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Leczenie w ich przypadku wygląda nieco inaczej.

Specjaliści podkreślają, że najczęściej główną różnicą pomiędzy symptomami alergii a objawami infekcji wirusowej jest podwyższona temperatura. Gorączka i towarzyszące jej bóle mięśni i głowy zazwyczaj świadczą o chorobie spowodowanej wirusem. W przypadku koronawirusa dodatkowo w większości przypadków pojawia się silny kaszel i duszności, ponieważ wirus atakuje głównie płuca zakażonego.

Jeśli mamy do czynienia z alergią, to wśród objawów pojawia się przede wszystkim uciążliwy, intensywny i wodnisty katar. Może występować również łzawienie czy świąd spojówek.

Na koniec warto dodać, że wszelkie diagnozy powinien wystawiać wyspecjalizowany lekarz. Zanim się do niego wybierzemy w okresie pandemii, warto skorzystać z teleporady lub porady internetowej. Po drugiej stronie czekają przeszkoleni pracownicy, którzy pokierują i doradzą, w jaki sposób powinniśmy działać. Więcej informacji na temat teleporad można znaleźć na stronie: pacjent.gov.pl/teleporada