Szukasz sposobu na skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów? Używałeś już pasty wybielającej, ale nie zdała rezultatu? A może rozważasz profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym? Sprawdź, która metoda daje najlepsze efekty.

Kolor zębów – od czego zależy?

Kolor zębów to kwestia genetyki. Niektóre osoby mają zębinę o odcieniu żółtawym, inni zaś w kolorze sinoniebieskim. Dominujący kolor zęba jest wprawdzie zapisany w genach, niemniej wiele zależy od nas samych. Prowadząc zdrowy tryb życia, rezygnując z palenia papierosów i spożywania silnie barwiących pokarmów lub picia kawy, uchronimy zęby przed mocniejszymi przebarwieniami. Niestety, przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, np. przebarwienia wskutek stosowania leków. W takim przypadku zwykłe mycie zębów nie wystarczy. 

Wybielanie zębów – czy to konieczność?

Zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu zębów, warto udać się do stomatologa i skonsultować najwłaściwszą metodę oczyszczania. W wielu przypadkach wystarczy higienizacja, czyli oczyszczanie zębów z nalotu za pomocą skalingu i piaskowania. Osady z kawy lub papierosów oraz kamień nazębny bywają mylone z przebarwieniami, które faktycznie wymagają wybielania. Skaling i piaskowanie nie tylko usuwają nalot, ale także wygładzają powierzchnię zębów, zmniejszając podatność na odkładanie się osadów, oraz sprawiają, że zęby są wyraźnie jaśniejsze.

Wybielanie zębów – gdzie?

Kosmetyczne wybielanie zębów – reklamowane jako niezwykle skuteczne i bezpieczne – może mieć katastrofalne skutki. Decydując się na zabieg wybielania, unikaj ofert salonów kosmetycznych. Jedynie wykwalifikowany specjalista w gabinecie stomatologicznym, takim jak Kardent Joanna Pytel-Milewska, jest w stanie dobrać najlepszą metodę i przeprowadzić rzetelną diagnostykę. Osoba bez przeszkolenia, nieposiadająca wiedzy odnośnie do preparatów i odpowiednich stężeń, może jedynie zaszkodzić pacjentowi.
Uwaga! Przed wybielaniem pacjent musi przejść zabieg higienizacji i wyleczyć wszystkie ubytki. Niewłaściwie przeprowadzone wybielanie zębów skutkuje dolegliwościami bólowymi, a nawet naruszeniem struktury zębów i leczeniem kanałowym.

Wybielanie nakładkowe

Jedną z najczęściej stosowanych technik wybielania jest wybielanie nakładkowe, które polega na tym, że dentysta przygotowuje nakładkę dostosowaną do zgryzu pacjenta. Nakładka powinna być noszona przez ok. dwa tygodnie i samodzielnie napełniana żelem wybielającym. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne. Warto jednak zaznaczyć, że sprawdzi się wyłącznie u pacjentów z umiarkowanymi przebarwieniami.