Wzrok to dla większości z nas najważniejszy zmysł. Żeby służył nam dobrze i długo, trzeba o niego zadbać. Dla osób, które dbają o zdrowie i wprowadzają w życie zalecenia innych lekarzy; kardiologów, dietetyków czy lekarzy ogólnych niewiele będzie nowości, ponieważ dbanie o wzrok składa się z tych samych, prostych, ale ważnych zasad.

 Zasady dbania o dobry wzrok

Lekarze okuliści z kliniki okulistycznej Jasne Błonia zwracają uwagę na sześć podstawowych zasad, które pomogą nam zachować dobre widzenie. Są to:
  1. Zdrowa dieta pełna jarmużu, szpinaku, surowej marchwi, ryb i roślin strączkowych to podstawa nie tylko zdrowego wzroku, ale i dobrej kondycji organizmu. Nasze oczy, żeby prawidłowo funkcjonować, potrzebują witamin A ,E, C, kwasu omega-3 i cynku. Tych wszystkich składników dostarczą warzywa liściaste, strączkowe i ryby. 
  2. Odpoczynek od komputera, tabletu, telefonu. Wszystkie urządzenia, które emitują niebieskie światło męczą oczy. Jeśli musisz dużo pracować przed komputerem, pamiętaj, żeby robić przerwy w pracy. Najlepsza byłaby przerwa na spacer, ale 15 min oderwanie wzroku od ekranu to już duża ulga dla oczu. W czasie przerwy dobrze jest nawilżyć oczy a najłatwiej to zrobić mrugając. Dużą popularność zyskują dziś aplikacje działające jak wirtualne biblioteki. Dobrym pomysłem jest korzystanie z nich za pomocą czytnika książek elektronicznych, a nie tabletu. Czytniki posiadają ekran typu e-ink, który nie męczy oczu i wyglądem przypomina papier.
  3.  Wysypianie się to najlepszy sposób na to, żeby uniknąć czerwonych, piekących i przesuszonych oczu.
  4.  Aktywność fizyczna to podstawa dobrego zdrowia. Żeby dobrze funkcjonować, oczy, podobnie jak reszta orgazmu potrzebuję dobrego ukrwienia. Uprawiając ulubiony sport zadbamy nie tylko i ładną sylwetką i zdrowe serca, ale również o zdrowe oczy.
  5. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dużo piszę się dziś o ochronie skóry przed szkodliwym działaniem słońca, ale zapominamy o wrażliwych oczach. Kupując okulary słoneczne należy zadbać, żeby miały one odpowiednie filtry. Dlatego okulary słoneczne kupujemy u optyka. Te ze straganu lub sklepu odzieżowego z pewnością są ładne, ale nie spełnią ochronnej funkcji dla oczu.
  6.  Regularne wizyty u specjalisty. Profilaktyka to podstawa. Regularne badania diagnostyczne powinny odbywać się co dwa lata, ale tylko w przypadku, kiedy nie dzieje się nic złego. W momencie, kiedy zauważymy problemy z widzeniem, rozmycie kształtu lub bóle głowy należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Dobrze dobrane okulary lub soczewki zapewnią nie tylko komfort widzenia, ale również mogą powstrzymać postępowanie wad wzroku.