Wizyta w gabinecie reumatologicznym zwykle kojarzona jest z problemami dotyczącymi leczeniu bóli stawów czy też RZS. Tymczasem lekarze reumatolodzy, jak np. w Przychojcu, w województwie podkarpackim dr Jan Marczak, alarmują, że gros pacjentów zgłasza się po pomoc o wiele za późno, ponieważ bagatelizują pierwsze objawy schorzeń połączeń kości. O jakich symptomach mowa?

Jakie są typowe objawy zapalenia stawów?

Zapalenie stawów zwykle objawia się bólem, obrzękiem czy też sztywnością miejsc objętych zmianami chorobowymi. Nierzadko schorowane połączenia kości są nieco cieplejsze, a skóra wokół nich jest wyraźnie zaczerwieniona. Terapie ognisk zapalnych w stawach zwykle oparte są na specjalnie opracowanej farmakoterapii i rehabilitacji. W przychodniach zajmujących się leczeniem schorzeń reumatologicznych i internistycznych wypisywane są leki zarówno przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe, które dobiera się m.in. do stopnia zaawansowania choroby oraz zdiagnozowanej jednostki chorobowej. Nieleczone dolegliwości mogą doprowadzić do poważnych zniekształceń kończyn, a nawet unieruchomienia pacjenta.

Jakie są pierwsze symptomy zapalenia stawów?

Jak dowiedzieliśmy się w Specjalistycznym Prywatnym Gabinecie Internistyczno-Reumatologicznych dr. Jana Marczaka w Przychojcu, działającym od 1989 roku, istnieje ponad 100 rodzajów zapaleń stawów, a tylko wczesna interwencja pozwala zahamować rozwój choroby i zachować sprawność funkcjonowania połączeń kostnych na zadowalającym poziomie.

Jak podkreśla wspomniany specjalista, zajmujący się leczeniem schorzeń o podłożu reumatoidalnym, początkowo objawy mogą przypominać zwykłe przeciążenie stawów. Niekiedy chorzy uskarżają się na ich mrowienie, drętwienie czy też występowanie stanu podgorączkowego. Nie należy lekceważyć także nagłych obrzęków czy bolesności okołostawowych, mięśni, braku łaknienia czy utraty masy ciała. Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie reagując, można zapobiec niepełnosprawności.