Krioterapia wykorzystuje lecznicze oddziaływanie zimna na ciało. Jej metody są każdorazowo dobierane do schorzenia, jakie ma zostać złagodzone. Zabiegi tego typu są coraz częściej wykonywane zarówno podczas indywidualnych sesji, jak i w trakcie wczasów rehabilitacyjnych. Na czym polega krioterapia? Kiedy warto z niej skorzystać? Czy są do jej wykonania przeciwwskazania? Dowiesz się tego wszystkiego po lekturze naszego poradnika.

Czym jest krioterapia?

W krioterapii wykorzystuje się zjawisko pozytywnego oddziaływania zimna na organizm. Zwykle stosuje się do tego powietrze o bardzo niskiej temperaturze, ciekły azot lub dwutlenek węgla.

W reakcji na chłód naczynia krwionośne początkowo obkurczają się, a następnie reagując obronnie - rozszerzają się, usprawniając tym samym krążenie krwi wraz z cennymi składnikami odżywczymi. Skutkiem tego jest przyspieszona regeneracja tkanek, które poddawane są działaniu zimna. Ponadto tego rodzaju zabieg oddziałuje jednocześnie na układ hormonalny i odpornościowy. Zwiększone wydzielanie endorfin redukuje ból i łagodzi będące jego przyczyną stany zapalne.

Jak wyjaśnia terapeuta z Zakładu Usług Rehabilitacyjnych i Socjalnych - wyróżnia się dwie podstawowe metody krioterapii: miejscową oraz ogólnoustrojową. Pierwsza z nich polega na schładzaniu wybranej części ciała, dotkniętej stanem zapalnym, przy użyciu specjalnego urządzenia. Druga metoda wykorzystuje kriokomory, w której pacjent przebywa w temperaturze ok. 100°C przez czas nie dłuższy niż 30 minut.

Leczenie zimnem jest szczególnie zalecane przy:

  • chorobie zwyrodnieniowej stawów,
  • stłuczeniach mięśni,
  • urazach tkanek miękkich i kości,
  • obrzękach,
  • stanach zapalnych,
  • rwie kulszowej,
  • rehabilitacji,
  • chorobie Parkinsona,
  • stwardnieniu rozsianym,
  • stanach depresji i przewlekłego zmęczenia,
  • zwiększonym ryzyku powstania odleżyn.

Warto przy tym podkreślić, że krioterapia tak miejscowa, jak i ogólnoustrojowa przeprowadzana jest pod nadzorem specjalisty. Nie ma więc możliwości, by doszło do odmrożenia skóry podczas zabiegu, a tego najczęściej obawiają się osoby zainteresowane tą metodą leczenia.

Kto nie powinien korzystać z krioterapii?

Krioterapia, mimo że jest zabiegiem bezpiecznym i przynoszących szereg pozytywnych korzyści organizmowi, nie może być przeprowadzona u każdego.

Wśród przeciwwskazań wyróżnić należy: niedokrwistość, niedoczynność tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Ponadto zrezygnować z leczenia zimnem powinny osoby, u których zdiagnozowano choroby układu oddechowego, niewydolność krążeniową i zaburzenia ukrwienia.

Lista przeciwwskazań jest dość długa, stąd przed każdym zabiegiem z pacjentem jest przeprowadzony szczegółowy wywiad. Uwzględnia on wcześniejsze zalecenia neurologiczne, ortopedyczne oraz fizjoterapeutyczne.

Ponieważ bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się dotykania skóry poddawanej działaniu zimna, aby jej nie uszkodzić, z oczywistych względów krioterapia nie jest wykonywana u pacjentów z otwartymi ranami i powierzchniowymi uszkodzeniami ciała oraz odmrożeniami bądź oparzeniami. Z wizytą powinny wstrzymać się także osoby z infekcjami dróg oddechowych, którym towarzyszy podwyższona ciepłota ciała.

Warto także wspomnieć, że krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w zamkniętej kriokomorze. W przypadku osób cierpiących na klaustrofobię może być to traumatyczne doświadczenie. Powinny one wówczas zdecydować się na kilka sesji leczenia zimnem metodą miejscową, podczas której nie ma potrzeby przebywania w ciasnym pomieszczeniu.