W pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Większość osób jest w niej 8 godzin, są tacy, którzy pracują również 12 godzin. Warunki miejsca pracy, kontakt ze szkodliwymi substancjami, promieniowaniem. Wszystko to oddziałuje na zdrowie pracownika. Nic dziwnego, że konieczne jest w więc w większości zawodów wykonywanie badań okresowych. Udajesz się wtedy do lekarza medycyny pracy, kiedy jeszcze?

Badania wstępne i okresowe - kiedy i dlaczego?

Pierwsze badania, na które od razu po podpisaniu umowy lub jeszcze przed tym skieruje Cię pracodawca to badania wstępne. Wykona je dla Ciebie oczywiście lekarz medycyny pracy, może to być pracownik firmy Promed w Ostrowcu. Co ważne, badania wstępne nie obejmują jedynie nowych pracowników, ale również tych obecnych, którzy zmieniają stanowisko na inne. Jednak tylko wtedy, kiedy warunki pracy na danym stanowisku będą uciążliwe lub szkodliwe. Co zrobi dla Ciebie pracownik placówki medycznej? Lekarz medycyny pracy oceni przede wszystkim ogólny stan zdrowia. Zleci badania okulistyczne, jeśli będą ku temu podstawy. Sprawdzi wszystkie najważniejsze parametry, które mogłyby świadczyć o chorobie, przewlekłym schorzeniu, a co mogłoby skutkować niemożliwością pracy na danym stanowisku.

Oprócz badań wstępnych istnieją także badania okresowe. Jak sama nazwa wskazuje wykonuje się je co pewien okres czasu. Wszystko zależy od stanowiska oraz ryzyka, na jakie narażony jest pracownik. Ponadto, w zależności od wykonywanego zawodu, lekarz medycyny pracy może kierować na inne, dodatkowe badania. Na przykład pracując w hałasie, będziesz musiał odwiedzać otolaryngologa, co 3 lata. Co więcej, mając w pracy styczność z benzyną, konieczne będzie wykonywanie morfologii minimum co 2 lata. Co więcej? Jeśli w Twojej pracy jesteś narażony na działanie promieniowania, powinieneś wykonywać dodatkowo badania neurologiczne, również najlepiej co 2 lata.

Badanie kontrolne u lekarza medycyny pracy

Istnieje kolejna grupa badań wykonywanych u lekarza medycyny pracy, są to badania kontrolne. Jeśli nie mogłeś pracować przez ostatnie 30 dni, musisz przez nie przejść. Czy to wszystko? Niestety nie, specyficznym badaniem, które wykonuje się u pracowników mających kontakt z żywnością jest badanie sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdza się w nim między innymi, czy badany nie jest zarażony pałeczkami duru brzusznego, prątkami gruźlicy, czy pałeczkami Salmonelli. Wszystkie te zakażenia mogą prowadzić do zdyskwalifikowania danej osoby w pracy w zawodzie na przykład kelnera, czy kucharza. Oczywiście po leczeniu i ponownym, tym razem negatywnym wyniku badań, dana osoba może wrócić do starania się o pracy, w której będzie miała kontakt z żywnością.