Nadmiar obowiązków, ciągły pośpiech i życie w stresie powodują, że wykonujemy wiele rzeczy jednocześnie, przez co często stajemy się mniej produktywni, poirytowani, a także zapominamy, co naprawdę jest w życiu ważne. Nie potrafimy się zrelaksować i cieszyć z danej chwili. Jak więc ukoić nerwy, osiągnąć równowagę emocjonalną, doceniać proste rzeczy i czerpać radość z życia? Z pomocą przychodzi mindfulness, czyli trening uważności.

Mindfulness – co to jest?

Mindfulness to inaczej uważność, obecność, doświadczanie chwili obecnej, bycie tu i teraz, umiejętność samoregulacji uwagi w danym momencie bez osądzania. Dzięki praktykowaniu uważności jesteśmy świadomi tego, co w danym momencie robimy. Kierujemy uwagę na teraźniejszość, nie wybiegamy w przyszłość, ani nie wracamy do przeszłości. Uczymy się zauważać i obserwować myśli, zamiast utożsamiać się z nimi i nadawać im znaczenie.

Praktykę uważności opracował amerykański lekarz Jon Kabat-Zinn i w latach 70. XX wieku wprowadził ją do pracy ze swoimi pacjentami w celu zmniejszenia stresu i bólu. Po tym, jak leczenie przynosiło pozytywne efekty, rozwinął i zaczął popularyzować program MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), a więc trening redukcji stresu oparty na uważności.

Jakie są cele treningu uważności?

Technika mindfulness wykorzystywana jest obecnie w niektórych placówkach medycznych, ośrodkach szkoleniowych, medytacji, doradztwa i rozwoju osobistego. Jest idealnym rozwiązaniem m.in. dla osób, które skarżą się na ból, napięcie psychiczne, są zestresowane, mają problemy z koncentracją oraz objawy depresji. Praktyka mindfulness polecana jest także dla osób zupełnie zdrowych, gdyż z czasem znacząco poprawia jakość życia.

Na co konkretnie ma wpływ mindfulness i co jest w stanie zmienić? Otóż trening ten przede wszystkim:

  • wpływa na zwiększenie stabilności emocjonalnej,
  • zmniejsza napięcie nerwowe,
  • pomaga radzić sobie ze stresem,
  • poprawia pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się,
  • uczy cierpliwości,
  • wprowadza spokój, harmonię,
  • pomaga się zrelaksować,
  • uczy bycia tu i teraz,
  • pokazuje, jak cieszyć się z prostych rzeczy i czerpać energię z życia.

Co jest ważne w praktyce uważności?

Podczas treningu uważności ważne są pewne podstawowe zasady i postawy. Jedną z najważniejszych kwestii jest świadomy oddech, a także skupienie uwagi wyłącznie na jednej czynności i teraźniejszości. Należy też zauważać swoje myśli i emocje oraz je nazywać. Ważne jest również zaufanie oraz akceptacja. Myśl, że jest tak, jak być powinno to postawa, która przynosi wolność i szczęście. Warto czasem odpuścić i zamiast wiecznie próbować coś osiągnąć, po prostu być.

Aby żyć świadomie, warto wyłączyć wewnętrznego autopilota i od czasu do czasu zrobić coś inaczej niż zwykle, np. wrócić z pracy do domu inną drogą. Można też spojrzeć na osobę, którą już znamy z nieco innej perspektywy, tak, jakby to było pierwsze spotkanie, i zauważyć to, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy. Zerwanie z rutyną pozwoli doświadczać wyjątkowości chwili obecnej.

Mindfulness – jak zacząć?

Uważność warto praktykować każdego dnia. Ćwiczenia mindfulness wykonuj regularnie, a z czasem praktyka ta wejdzie Ci w krew. Jeśli chcesz zacząć, po prostu usiądź, wyprostuj plecy i zacznij świadomie oddychać. Zaobserwuj każdy wdech i wydech. Uświadom sobie początek wdechu i jego koniec. Zauważ, kiedy wdech przechodzi w wydech, kiedy wydech się zaczyna oraz kończy, przechodząc w kolejny wdech. Możesz też liczyć w myślach wdechy i wydechy – wdech: jeden, wydech: dwa itd., a gdy dojdziesz do dziesięciu, zacznij liczenie od nowa.

Można być uważnym nie tylko na swój oddech, ale też procesy myślowe, cielesne, na osobę, z którą rozmawiasz czy na posiłek, który spożywasz. Wprowadź mindfulness do swojej codzienności. Zastanawiasz się, jak ćwiczyć uważność? Tak naprawdę, każdą czynność możesz wykonywać z uważnością – może to być spacer, sprzątanie, rozmowa czy pisanie. Ważne, by całą uwagę skupić właśnie na tej jednej rzeczy i zaangażować wszystkie swoje zmysły. Przykładowo, podczas jedzenia obiadu warto więc odłożyć telefon, nie patrzeć w telewizor, tylko zwrócić uwagę, co jest na talerzu, jak danie wygląda, jaki ma kolor, jak pachnie i wreszcie jak smakuje. Dzięki temu nawet najbardziej banalna czynność może wstać się ważnym wydarzeniem i świetnym treningiem uważności. To nie jest trudne, wystarczy zacząć. Powodzenia!

Poznaj też inne techniki relaksacyjne, które pomogą pozbyć się stresu i zapanować nad emocjami.