Badanie RTG to jedna z najpopularniejszych metod diagnozowania problemów zdrowotnych: m.in. z układem oddechowym i pokarmowym. Dzięki niej można też określić skalę urazów, złamań czy kłopotów z zębami. Oprócz tego, na podstawie zdjęcia RTG, specjaliści wnioskują czy prześwietlany obszar jest objęty zmianami nowotworowymi. Jeśli więc, zostałeś skierowany na badanie, zapraszamy do artykułu. Specjaliści z Pracowni RTG i USG wyjaśniają jak ono przebiega.

Jak przebiega badanie rentgenowskie?

Najprościej wyjaśniając, badanie RTG polega na naświetlaniu wybranego fragmentu ciała za pomocą specjalnej lampy. Wytwarzane przez nią wiązki promieni rentgenowskich,  pochłaniane są przez tkanki, narządy i kości, dzięki czemu później można zobaczyć je na zdjęciu.  Kilka słów na temat przebiegu tego badania powiedział specjalista z Pracowni RTG i USG.

Badanie rentgenowskie jest bezbolesne, a czas jego trwania nie przekracza 15 minut. Co więcej, w większości przypadków pacjenci nie muszą się do niego specjalnie przygotowywać – ważne jest tylko, by nie mieli na sobie metalowych przedmiotów i ,by w trakcie badania nie wykonywali żadnych ruchów. Wyjątek stanowią jedynie osoby, które mają mieć wykonane RTG jamy brzusznej – w ich przypadku konieczne jest zastosowanie lekkostrawnej diety i nierzadko specjalnych leków na kilka dni przed prześwietleniem.

Co decyduje o wiarygodności wyników badań?

Raz wykonane badanie powinno dawać klarowny obraz stanu zdrowia pacjenta i jego narządów wewnętrznych. Niestety, w niektórych pracowniach nadal zdarzają się sytuacje, że zdjęcie jest nieczytelne lub trudne do odczytu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że problemy z interpretacją obrazu najczęściej wynikają ze złej jakości zdjęć i nieodpowiedniej aparatury. Na szczęście w Pracowni RTG i USG takie problemy nie występują. Specjaliści pracują tam na aparacie Cosmos BS firmy Philiphs, który posiada trzy komory jonizacyjne i umożliwia wykonanie badania zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Warto nadmienić, że dokładne wykonanie badań już za pierwszym razem, jest bardzo ważne dla szybkości diagnozy i podjęcia właściwego leczenia.

Cyfrowe rozwiązania praktykowane w Pracowni RTG i USG

Ogromną zaletą badań rentgenowskich w Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego jest również fakt, że wykonywane są one cyfrowo. W praktyce oznacza to, że wykonany obraz nie jest drukowany, lecz dostępny w wersji komputerowej. Dzięki temu, lekarze mogą przybliżać najbardziej interesujące ich fragmenty zdjęć, określić dokładne odległości miedzy wybranymi punktami na zdjęciu czy też modyfikować obraz przez zwiększanie bądź zmniejszanie kontrastu. Do zalet cyfrowej radiologii można też zaliczyć:

  • możliwość oglądania zdjęcia przez kilku specjalistów w tym samym czasie,

  • możliwość samodzielnego przechowywania obrazu lub powielenia go przez pacjenta,

  • rozwiązanie ekologiczne.

Zatem, jeśli potrzebujesz badania RTG – możesz śmiało udać się do Pracowni RTG i USG, zlokalizowanej w Gorlicach.