Badanie słuchu wykonuje się w celu oceny poziomu słyszenia, a także oceny diagnostycznej. Słuch najczęściej badamy w przychodniach, gabinetach laryngologicznych oraz w punktach protetycznych. Osobą przeprowadzającą badanie zwykle jest protetyk słuchu. Diagnostyka słuchu oparta jest na badaniach obiektywnych lub subiektywnych. Czym one dokładnie są oraz jak wyglądanie badanie słuchu?

Jak wyglądają obiektywne i subiektywne badania słuchu?

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u laryngologa zauważymy sami. Najczęściej należą do nich niedosłuch, szum w uszach, nieustanne proszenie kogoś o powtórzenie wypowiedzi, czy też zwiększanie głośności telewizora lub radia. Na wykonanie badania słuchu możemy udać się także do protetyka słuchu. Takie badanie przeprowadzane jest w gabinecie Fono-Medica Aparaty słuchowe w Gnieźnie.

Wyróżnia się dwa rodzaje audiometrii. Pierwszy to badanie słuchu subiektywne, a drugi to obiektywne. W trakcie subiektywnego badania słuchu pacjent udziela informacji zwrotnej co do cichych dźwięków, które usłyszał. Podstawę diagnostyki kłopotów ze słuchem stanowi audiometria totalna. Badanie audiometryczne przeprowadza się w pomieszczeniu wyciszonym, do którego nie dochodzą zewnętrzne hałasy. Audiogram, czyli wyniki badania ilustruje próg słyszenia za pomocą krzywych. Prawidłowy próg mieści się w granicach 0-20 dB. Gdy stwierdzono ubytek słuchu, wykonuje się dodatkowo audiometrię mowy, dzięki której możliwe jest sprawdzenie poziomu rozumienia słów.

Z kolei obiektywne badanie słuchu nie wymaga zaangażowania pacjenta, ponieważ wykonuje się je za pomocą oprzyrządowania. Takie badanie przeprowadza się w szczególności u dzieci. Jedną z technik oceny słuchu jest tympanometria. Jest ona bezbolesna oraz bezinwazyjna. Polega na wykorzystaniu sondy, za pomocą której mierzy się odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej w warunkach zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Badanie to przeprowadza się w celu oceny pracy błony bębenkowej, a także do ustalenia przyczyny powstania niedosłuchu.

Aby ocenić funkcje ślimaka, czyli struktury ucha środkowego, która odpowiada za słyszenie, konieczne jest przeprowadzenie otoemisji akustycznej. Badanie to polega na rejestrowaniu dźwięków emitowanych przez ucho wewnętrzne, będących odpowiedzią na podawane bodźce akustyczne. Brak jakiejkolwiek reakcji oznacza wadę słuchu. Otoemisja najczęściej przeprowadzana jest u noworodków i niemowląt.

Koleją metodą obiektywnego badania słuchu jest BERA. Badanie to przeprowadza się wtedy, gdy pacjent śpi. Umożliwia ono ocenę potencjału słuchowego pnia mózgu oraz ustalenie miejsc uszkodzeń przebiegu drogi słuchowej. W trakcie badania BERA na głowie pacjenta umieszcza się elektrody, których zadaniem jest rejestrowanie reakcji pnia mózgu na dźwięki. Analiza komputerowa danych ocenia próg słuchu.

Słuch jest bardzo ważnym zmysłem każdego człowieka, dlatego w przypadku zauważenie pogorszenia się go, należy od razu udać się na badanie słuchu.