Choroby onkologiczne to prawdziwa plaga XXI wieku, a onkolodzy są zdania, że sytuacja w  dalszym ciągu będzie się pogarszać. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni. Każdego roku pojawiają się nowe, coraz bardziej skuteczne metody zwalczania chorób nowotworowych, ale żeby móc z nich skorzystać niezbędna jest szeroko rozumiana profilaktyka. Wprawdzie przez pandemię COVID – 19 w Polsce dostęp do niej został utrudniony, co nie oznacza, że choroba poczeka.

Garść danych statycznych

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór na świecie i w tym niechlubnym wyścigu wyprzedził raka płuc. Statystycznie, ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest w całej Europie takie samo, czyli około 12%. Oznacza to, że 1 na 8 kobiet, w swoim życiu spotka się z diagnozą nowotworu piersi. Paradoksalnie, dla pacjentek (99% zachorowań na raka piersi notuje się u kobiet) nie jest to tylko zła wiadomość. Powszechność choroby powoduje szeroko zakrojone badania w kierunku jej wykrywania i leczenia. Już dziś nie mówimy o „raku piersi” tylko, o „różnych rodzajach tego nowotworu”, dzięki czemu leczenie może być dobierane bardzo kierunkowo. Ilość zachorowań jest wspólna zarówno dla Polski, jak i dla reszty Europy. To, co nas różni, to kwestia śmiertelności. Onkolodzy od lat biją na alarm, że podczas gdy Europejki są z raka piersi leczone, Polki wciąż na niego umierają i ten trend wzrasta. Lekarze są zgodni, Europa kładzie nacisk na profilaktykę; mammografię piersi, USG i samobadanie, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie choroby. 

Badania profilaktyczne w kierunku raka piersi

Pierwsze, o czym każda kobieta powinna pamiętać to samobadanie piersi. Jednak nie jest to metoda doskonała, ponieważ, jak zwracają uwagę radiolodzy z Pracowni USG i RTG, posiadającej nowoczesny mammograf cyfrowy, samobadanie wykrywa guzy, które są już wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Onkolodzy są zdania, że szanse pacjentki zwiększa wykrywanie zmian, których nie można wyczuć pod palcami. Temu właśnie służą nowoczesne metody badań profilaktycznych. U kobiet młodych, ze względu na dużą ilość tkanki gruczołowej zalecane jest wykonywanie corocznych USG, już po ukończeniu 35 roku życia. Dla Pań, które ukończyły 40 lat, polecana jest mammografia. Nowością w profilaktyce raka piersi jest mammografia cyfrowa. Jest to niezwykle skuteczna metoda, która pozwala wykryć chorobę, zanim zacznie się ona rozwijać i dzięki temu podjąć skuteczne leczenie. Wykonanie badania przy pomocy nowoczesnych metoda, takich jak mammografia cyfrowa pozwala na wykrycie zmian, które są niewidoczne w tradycyjnych metodach badań. Ponadto, metoda ta skraca czas diagnostyki do 20 minut, podczas gdy oczekiwanie na wyniki badań tradycyjnej mammografii to około dwa tygodnie. 

Koszt badań

Narodowy Program Profilaktyki Raka Piersi obejmuje wszystkie Panie pomiędzy 50 a 69 rokiem życia i zapewnia im dostęp do bezpłatnej, tradycyjnej mammografii. Niestety, wiemy, że na ten rodzaj nowotworu zapadają coraz młodsze Panie więc czekanie na pierwsze badanie do ukończenia 50 roku życia, to nie jest najlepszy pomysł. Ponadto, mammografia cyfrowa nie jest ujęta w programie, a to właśnie ta metoda jest najskuteczniejsza we wczesnym wykrywaniu choroby. Koszt badania nowoczesnym urządzeniem waha się od 200 do 300 złotych.