Czy wiesz, że w ciągu ostatniej dekady, liczba przypadków zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży wzrosła ponad dwukrotnie? W dużej mierze przyczynia się do tego panujący trend pięknego ciała i wyidealizowane obrazy, przedstawiane w social mediach. Młode osoby, chcąc wyglądać idealnie, popadają w skrajności, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Przeczytaj, jakie symptomy mogą świadczyć o problemach i dowiedz się, w jaki sposób pomóc dziecku.

Kilka słów o zaburzeniach odżywiania

Najprościej definiując, zaburzenia odżywiania to zaburzenia emocjonalne, które skutkują poważnymi zmianami fizycznymi i dezorganizacją życia psychospołecznego osoby chorej. Zaliczyć do nich można przede wszystkim: anoreksję oraz bulimię. Pierwsza z wymienionych chorób charakteryzuje się restrykcyjnym ograniczaniem ilości przyjmowanych pokarmów, silnej koncentracji na wyglądzie i masie ciała, a także znaczną utratą kilogramów. Z kolei bulimia polega na nadmiernym objadaniu się, po którym występują zachowania kompensacyjne (stosowanie środków przeczyszczających, nadmierne ćwiczenia fizyczne).  Wszystkie zaburzenia odżywiania są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ich przyczyny są bardzo złożone i trudno określić, jedną, konkretną. Niemniej jednak, w wielu przypadkach wynika to z niskiej samooceny, zaburzonych relacji z bliskimi czy też doświadczenia traumatycznych zdarzeń w życiu.

Jakie zachowania powinny zaniepokoić rodziców?

Warto zaznaczyć, że pierwsze symptomy zaburzeń odżywiania są bardzo subtelne i nierzadko trudne do wychwycenia przez najbliższych – w szczególności jeśli nastolatek stara się ukryć swoje problemy. Niemniej jednak, pewne zachowania powinny wzbudzić czujność rodziców. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

  • odmawianie wspólnego jedzenia – powinno zaniepokoić, jeśli nastolatek często mówi, że spożywał już posiłek ze znajomymi „na mieście”,

  • zażywanie leków o działaniu moczopędnym lub przeczyszczającym,

  • utrata dotychczasowych zainteresowań – dotychczas radosny i towarzyski nastolatek zamyka się na relacje z innymi osobami,

  • wybór odzieży zakrywającej sylwetkę,

  • wprowadzenie restrykcji żywieniowych,

  • znaczna utrata wagi.

Zaburzenia odżywiania – jak można pomóc dziecku?

Świadomość rodziców na temat zaburzeń odżywiania i ich prawidłowa reakcja, w przypadku zauważenia u dziecka niepokojących symptomów, jest kluczowa dla rozpoczęcia procesu skutecznego leczenia. Nastolatkowi, który nie akceptuje swojego ciała i usilnie próbuje zmienić swoją sylwetkę, może pomóc rozmowa ze specjalistą.

Poradnia psychologiczna Spokój w Głowie to centrum oferujące usługi z zakresu psychologii, takie jak terapie dla osób z zaburzeniami odżywiania, wsparcie psychologa dziecięcego, leczenie depresji oraz terapie małżeńskie i dla par. Zespół doświadczonych specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych zaburzeń psychicznych, w tym zespołu Aspergera, nerwicy, borderline czy choroby dwubiegunowej. Diagnostyka psychologiczna dziecka umożliwia wczesne wykrywanie trudności rozwojowych i dostosowanie właściwej pomocy.