Jeśli chcesz być dobrym gospodarzem i zaserwować swoim gościom lub domownikom pełne smaków i dodatków przeżycie kulinarne, uwzględnij w tym odpowiednio dobrane wina. Wybór nie jest prosty, ze względu na mnogość możliwości, szczególnie dla osób dalekich od wiedzy sommeliera. Jednak znając kilka prostych zasad, można postarać się wybrać takie rodzaje tego wykwintnego trunku, które nie tylko zaskoczą twoich znajomych, ale także dopełnią smak potraw, które przygotujesz. Z pomocą wskazówek od specjalisty z Lime Store, z pewnością dasz sobie radę.

Jakie wino do obiadu?

Zastanawiając się nad doborem wina, należałoby zacząć od rozpatrzenia, jaki posiłek planujemy przygotować i jaki wachlarz smaków, będzie on posiadał. Jest to najważniejsza kwestia, ponieważ dobrany trunek może zdecydowanie podnieść walory smakowe dania, ale może także je popsuć.

Jeśli chcemy wybrać jedno wino na cały wieczór, najlepiej dopasować je do dania głównego lub dominujących składników danego wieczoru. Planując potrawę, której ważną częścią będzie sos, warto kierować się właśnie jego smakiem, w wyborze alkoholu. Najważniejsze będzie, by pamiętać, że jeśli tworzymy go z dodatkiem konkretnego gatunku wina, to właśnie on powinien zagościć na stole, by uniknąć zgrzytów w aromatach.

Wyjaśnia nam jeden ze specjalistów w branży alkoholi ze sklepu Lime Store.

Sam kolor wina może wiele nam podpowiedzieć. Decydując się na obiad, którego częścią będzie czerwone mięso, najlepiej dobrać do niego wino tego samego koloru. Z kolei wybierając delikatny drób, czy też ryby, dużo lepszym wyborem będą wina białe.

Dobrze jest także wziąć pod uwagę intensywność smaków w posiłkach. Jeśli przystawka i dania główne, będą składały się raczej z delikatnych aromatów, dodanie do nich mocnego w smaku alkoholu, mogłoby całkowicie pozbawić nas możliwości delektowania się smakiem potraw.

Jak serwować wino?

Ważna będzie kolejność podawania win, jeśli planujemy ich kilka gatunków jednego wieczoru. Wina wytrawne powinny być podawane przed tymi o słodkim smaku. Podobnie wino białe, a także różowe poleca się pić przed czerwonym. Lekkie gatunki najlepiej smakować przed cięższymi, a młodsze przed tymi, które dojrzewały latami. Może być to wskazówka do ułożenia karty dań, tak by smaki się pokrywały.

Równie istotna będzie temperatura podania. Dobrze jest zwrócić uwagę wcześniej na etykietę wina, by upewnić się, czy należy je odpowiednio wcześnie schłodzić. Wina białe zwykle podaje się w temperaturze około 10 stopni, a czerwone w zależności od gatunku nawet do 20 stopni. W przypadku win, które mają powyżej 5 lat, dobrą praktyką jest otworzenie ich nawet dwie lub trzy godziny przed podaniem ich na stół.