W całym naszym kraju istnieje wiele miejsc, gdzie aż roi się od różnego rodzaju roślinności czy innych elementów krajobrazowych takich, jak skały a także oczywiście i zwierząt, które powinny zostać objęte ochroną. Niestety sami nie jesteśmy w stanie określić ilości wszystkich elementów dotyczących fauny i flory na danym terenie, dlatego też z pomocą przychodzi nam usługa, która określana jest mianem inwentaryzacji przyrodniczej. Oto, co warto o niej wiedzieć.

Czym dokładnie jest inwentaryzacja przyrodnicza?

Inwentaryzacja przyrodnicza to nic innego jak przeprowadzenie badań na danym terenie, których celem jest określenie ilości danych elementów przyrody znajdujących się właśnie w jego obrębie. Inwentaryzacja przyrodnicza dotyczy zarówno elementów przyrody nieożywionej takich jak skały, wodospady czy kamieniołomy bądź koryta rzek jak i przyrody ożywionej, czyli roślin oraz zwierząt.

Co wchodzi w skład inwentaryzacji przyrodniczej?

Cała inwentaryzacja przyrodnicza składa się z kilku elementów, do których należą:


  • Inwentaryzacja przyrody nieożywionej - w tej kategorii należy określić ilość znajdujących się w danym miejscu źródeł, skał, kamieniołomów, wodospadów czy koryt rzecznych a także innych elementów wchodzących w skład przyrody nieożywionej.
  • Inwentaryzacja fauny - podobnie jak w przypadku inwentaryzacji flory tak i tutaj wszystko dotyczy określenia dokładnej ilości a także rodzajów gatunków, jednak w tym przypadku dotyczy to zwierząt z kategorii kręgowców i bezkręgowców, które znajdują się zarówno na powierzchni lądowej jak i pod wodą czy na bagnach.
  • Inwentaryzacja flory - inwentaryzacja flory polega na określeniu ilości gatunków roślin znajdujących się na badanym terenie oraz wpisanie ich do określonej wcześniej kategorii (np. drzewa, krzewy, mchy i rośliny zielne).
  • Prace wstępne - do zakresu prac wstępnych zalicza się miedzy innymi to, jakie są granice badanego terenu, zgromadzenie map topograficznych oraz rozpoznanie budowy danego terenu pod względem geologicznym, jego rzeźby a także warunków hydrologicznych, zapoznanie się z typami ekosystemu, przygotowanie podkładów oraz naniesienie na nie sieci kartogramu a także ich analiza.

W jakim celu przeprowadza się inwentaryzację przyrodniczą?

Inwentaryzację przyrodniczą przeprowadza się zazwyczaj w celu wykonania planu zagospodarowania przestrzennego a także po to, by dana inwestycja w żaden sposób nie uszkodziła środowiska naturalnego. Dzięki tego typu inwentaryzacjom możemy także utworzyć na przykład park krajobrazowy bądź chroniony rezerwat przyrodniczy.

Komu zlecić inwentaryzację przyrodniczą?

Jak wiadomo, za pełną inwentaryzację przyrodniczą odpowiadają różni fachowcy związani z ochroną środowiska, więc aby tego typu usługa była wykonana z największą starannością, to warto zwrócić się z tym do firmy takiej jak Pracownia Badań Przyrodniczych Pro Ornis.