Ich wyjątkowa dekoracyjność podbiła serca wielu ogrodników. Łatwość uprawy i niewielkie wymagania przyciągają nawet początkujących miłośników kwiatów. Hortensje – bo to o nich mowa, od lat należą do najpopularniejszych krzewów w Polsce. Jak należy je uprawiać, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem lub balkonem? Jak zmienić ich kolor? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.      

Kilka słów o hortensjach

Ich najstarsze skamieliny odnaleziono w Ameryce Północnej, ale najwięcej gatunków pochodzi z Azji. Potrafią radzić sobie w różnych rodzajach gleb wbrew popularnej opinii, że są wyjątkowo wymagające i kapryśne. Hortensje charakteryzują się bardzo dużymi i ozdobnymi kwiatami. Ich łacińska nazwa Hydrangea oznacza pojemnik na wodę. Nic więc dziwnego, że mają ogromne wymagania w zakresie nawadniania. Te piękne kwiaty można podziwiać przez całe lato aż do późnej jesieni (choć hortensje kwitną przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych). Co ciekawe odkrywane są kolejne zastosowania tych krzewów w naturalnej medycynie.   

Szacuje się, że na świecie występuje około trzydziestu pięciu odmian hortensji. W Polsce największą popularność zdobyły:

·       Hortensja ogrodowa

hortensja ogrodowa

·       Hortensja bukietowa

hortensja bukietowa

·       Hortensja pnąca

hortensja pnąca

·       Hortensja krzewiasta (inaczej drzewiasta)

hortensja drzewiasta

·       Hortensja dębolistna

hortensja dębolistna

Dwie pierwsze odmiany cieszą się szczególnym powodzeniem wśród amatorów i profesjonalnych ogrodników. Jak odróżnić hortensję bukietową od ogrodowej? Przede wszystkim oba gatunki posiadają inny kształt kwiatostanów: pierwszy z wymienionych przybiera formę stożka, drugi zaś jest lekko spłaszczony i kulisty. Różnią je również wymagania dotyczące zimowania i przycinania. Wszystkie wymienione rodzaje krzewów można zakupić w wielu sklepach ogrodniczych.

Różowy, niebieski czy biały, który kolor hortensji wybrać?

Wszystkie odmiany hortensji charakteryzują się wyjątkowymi cechami. Na przykład te popularne krzewy liściaste mogą występować w zależności od gatunku w różnych odcieniach: od białego, przez różnorodne odcienie różowego i czerwonego do fioletowego. Przy utrzymaniu odpowiedniego odczynu podłoża (5,5-6,5 pH) kwiaty zachowają swoją regularną barwę.

Jak więc sprawić, aby powstał niebieski kolor hortensji? Wystarczy wykorzystać bardzo ciekawą właściwość krzewu. Istnieje bowiem możliwość sterowania barwą jego kwiatów. Można tego dokonać poprzez obniżenie odczynu gleby na bardziej kwaśny. Wykorzystuje się do tego zabiegu roztwór ałunu lub siarczan glinu. Warto powtarzać tę czynność kilka razy przed kwitnieniem. Im bardziej kwasowe podłoże, tym bardziej niebieska hortensja. Warto zaznaczyć, że białe kwiaty nigdy nie zmieniają swojej barwy.  

Pielęgnacja hortensji. Czyli gdzie sadzić, jak nawozić i kiedy przycinać?  

Sadzenie

Sadzonkę hortensji należy umieścić w dole dwa razy większym niż jej bryła korzeniowa. Musisz ją sadzić w żyznych i dobrze przepuszczalnych podłożach. Powinna rosnąć w miejscach półcienistych i osłoniętych od wiatru. Samodzielnie sporządzona mieszanka może okazać się najskuteczniejsza. Składa się ona zazwyczaj z: urodzajnej ziemi, kwaśnego torfu i dojrzałego kompostu. Krzew najlepiej sadzić z samego rana od wiosny do jesieni. Pamiętaj, że roślina musi mieć czas, aby ukorzenić się przed zimą.

Nawożenie i podlewanie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, hortensje potrzebują wielu składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też powinno się te piękne krzewy ogrodowe regularnie nawozić. Jest to nadzwyczajnie ważne w okresie ich wzrostu i kwitnienia. Jak często podlewać hortensje? Są to kwiaty bardzo silnie odczuwające brak wody, dlatego szczególnie latem należy codziennie dostarczać im wody.      

Przycinanie

Cięcie hortensji zależy w dużym stopniu od jej odmiany. Niektóre z nich w ogóle nie wymagają podcinania. Rośliny kwitnące na pędach jednorocznych (np. bukietowa i drzewiasta) należy skracać co wiosnę. Odmiany kwitnące na pędach dwuletnich (np. hortensja ogrodowa) wymagają wyłącznie cięcia pielęgnacyjnego. Polega ono na usunięciu suchych i połamanych gałęzi oraz przekwitłych kwiatów.    

Prawidłowo pielęgnowana hortensja odwdzięczy się pięknymi i bujnymi kwiatami. Dzięki nim twój ogród lub balkon będzie prezentował się imponująco. 

Zobacz również: jak urządzić ogród na wiosnę