Przebiśniegi, krokusy i żonkile to najpopularniejsze zwiastuny wiosny. Pojawiające się na początku marca kwiaty są dla ogrodników nie tylko symbolem nowej pory roku, ale również zapowiedzią pracowitego okresu. Jest to najlepszy moment do odpowiedniego przygotowania ogrodów i działek, aby cieszyć się ich wspaniałym wyglądem przez kolejne miesiące. Jakie zabiegi warto więc wykonać w tym czasie?

Kalendarz ogrodnika na marzec – jak rozpocząć sezon?

Zanim przystąpisz do realizacji wszystkich zabiegów, których wykonanie powinno nastąpić w trzecim miesiącu roku, to pamiętaj o trzech zasadach:

  • „W marcu jak w garncu” - popularne przysłowie idealnie odzwierciedla kapryśną pogodę na początku wiosny. Dlatego ważniejsza od ustalonego harmonogramu jest obserwacja warunków atmosferycznych i faz rozwoju roślin. Istnieje prawdopodobieństwo, że część prac trzeba będzie wykonać bowiem w innym czasie.
  • Odmienne terminy rozpoczęcia ogrodowego sezonu – przygotowując się do wykonania określonych czynności, należy uwzględnić dysonans pomiędzy wschodnimi a zachodnimi obszarami Polski. Tereny te różnią się od siebie poziomem średnich temperatur.     
  • Przegląd na początek – zanim przystąpimy do działania, warto sprawdzić, jak przezimowały nasze rośliny i przeprowadzić pierwsze marcowe porządki np. zdjąć zimowe zabezpieczenia lub zebrać pozostałości po poprzednim roku.

Początek wiosny dla ogrodnika

Najważniejsze marcowe porządki w ogrodzie i na działce to zazwyczaj: przycinanie krzewów i drzew, sianie i sadzenie roślin oraz regeneracja trawnika.

Jak wykonać marcowe cięcie? Pielęgnacja krzewów i drzew owocowych

Wiosenne cięcie drzew i krzewów ma duże znaczenie przede wszystkim dla późniejszego kwitnienia roślin i ich wyglądu. Najpierw należy pozbyć się chorych oraz uszkodzonych konarów. W kolejnym etapie powinno się odpowiednio skrócić zdrowe gałęzie (najlepsze jest ucinanie ukośnie). Do wspomnianych zadań, warto wykorzystać ostre narzędzia. Są one gwarantem czystej i gładkiej powierzchni, która lepiej chroni przed drobnoustrojami. Znajdziesz je sklepach i hurtowniach ogrodniczych.   

W sadzie jako pierwsze należy przycinać jabłonie, wiśnie i grusze, a jako ostatnie brzoskwinie. W okresie przedwiośnia warto posadzić drzewa i krzewy owocowe. Jest to również świetny moment na przesadzanie roślin. Jeśli pozwala na to temperatura, można również wykonać w tym czasie oprysk.   

marcowe przycinanie drzew

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Marcowa pielęgnacja trawnika jest mocno uzależniona od kaprysów pogody. Zakłada się, że powinna się ona rozpocząć gdy: nie ma śniegu, gleba nie jest zamarznięta i nie grożą nam już nocne  temperatury niższe niż -5 stopni Celsjusza. Regeneracja przebiega w  kilku etapach:

·       zgrabienie liści i gałęzi;

·       niskie koszenie;

·       pozbycie się filcu (zbitej i martwej trawy) oraz roślinnych resztek;

·       dosianie trawy w miejscach ubytków;

·       nawożenie trawnika;    

regeneracja trawnika

Marzec w ogrodzie ozdobnym

Zastanawiasz się jakie kwiaty sadzimy w marcu? W tym czasie można wysiewać wyłącznie w pomieszczeniu większość roślin jednorocznych uprawianych z rozsady (hodowla kwiatów z nasion wysianych np. w szklarniach). Siewki z poprzednich miesięcy można przepikować do pojedynczych doniczek. W ten sposób rozmnażamy byliny przez podział.

Wprost do gruntu można rozpocząć wysiewanie dopiero pod koniec miesiąca. Należy wybrać do tego celu kwiaty odporne na chłody np. chabry, nagietki czy maki polne. W tym czasie można również zasadzić krzewy ozdobne np. róże oraz rośliny owocowe jak maliny i jeżyny. Do marcowych porządków należy dołączyć również spulchnianie i nawadnianie gleby.

sadzenie kwiatów

Marzec w ogrodzie warzywnym

Pielęgnacja warzywnego ogrodu w marcu przebiega w podobny sposób jak jego kwiatowego odpowiednika. Warto więc na początku zadbać o uporządkowanie przestrzeni i odpowiednią jakość podłoża. Dopiero w drugiej połowie miesiąca można wysiać nasiona: grochu, marchewki, pietruszki, bobu czy roszponki. Do gruntu można wysadzać cebulę dymkę i czosnek. Są to bowiem warzywa odporne na niższe temperatury. Przedwiośnie to dobry czas na przygotowanie roślin z rozsady, które niezbyt szybko kiełkują, wymagają wysokich temperatur lub mają długi okres wegetacji.  

sadzenie warzyw

Jak widać przedwiośnie to pracowity czas dla ogrodników. Należy pamiętać, że to, jakie prace w ogrodzie i na działce należy wykonać w marcu, jest mocno uzależnione od warunków atmosferycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: jak urządzić ogród na wiosnę