Walka z przeziębieniem bywa Syzyfową pracą, jednak nie warto się poddawać. Dobrze jednak sięgać po jak najbardziej naturalne sposoby, które z pewnością nam nie zaszkodzą. Korzystały z nich już nasze babcie. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak walczyć z przeziębieniem domowymi sposobami, przy użyciu ziół i innych naturalnych środków.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie jest chorobą, którą może wywołać ponad 200 różnych wirusów, zawsze mająca jednak dość podobne i niestety bardzo dobrze znane nam objawy. Są to  kaszel, ból gardła, nieżyt nosa oraz niewielka gorączka lub stan podgorączkowy. W związku z tym, przechodzenie przeziębienia jest raczej nieprzyjemne, ale ostatecznie niegroźne. Jego objawy zazwyczaj ustępują po tygodniu, chociaż mogą ciągnąć się nawet przez trzy tygodnie. Często mówi się, że leki nie pomagają w jego wyleczeniu, co tym bardziej skłania do poszukiwania alternatywnych, naturalnych rozwiązań. Zatem zanim udamy się do najbliższej apteki, warto wypróbować te sposoby. 

Jakie są naturalne sposoby na przeziębienie?

Inhalacja na zatkany nos

Zatkany nos jest zdecydowanie jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów przeziębienia. Skutecznym sposobem na walkę z nim, jest inhalacja, na przykład z rumiankiem. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie saszetki herbaty ziołowej w misce, a kiedy rumianek się zaparzy – pochylić nad nim i wdychać opary. Gwarantuje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – pozbycie się śluzu z dróg oddechowych.

Syrop z cebuli na ból gardła

Syrop z cebuli ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wspomaga organizm w walce z infekcją, łagodzi ból gardła i przejawia właściwości wykrztuśne. Aby go zrobić, należy zalać lub zasypać pokrojoną w drobną kostkę cebulę miodem albo cukrem, dodać czosnek i odstawić do ciemnego, ciepłego miejsca na dobę. Taki syrop to sprawdzony domowy sposób na przeziębienie, który należy spożywać od 3 do 5 razy na dobę.

Syrop z buraka

Kolejnym naturalnym sposobem na przeziębienie, bardzo dobrze znanym, jest syrop z buraka, posiadający bardzo dobre właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Aby go przygotować, wystarczy zetrzeć buraka na tarce, dodać do niego cukier lub miód i gotować warzywo przez około 20 minut. Kiedy burak puści soki, należy odlać syrop i odstawić go do wystygnięcia. Należy spożywać codziennie dla najlepszego efektu.

Herbata z miodem, cytryną lub sokiem z malin

Gorąca herbata to absolutnie najprostsze rozwiązanie, jeśli chodzi o poprawę naszego samopoczucia podczas przeziębienia. W zależności od tego, co do niej dodamy, będzie miała różne właściwości. Taka z miodem łagodzi podrażnienia gardła i zapobiega namnażaniu się bakterii, osadzając się na błonach śluzowych. Cytryna ułatwia przełykanie przez podrażnione gardło, natomiast sok z malin ma działanie rozgrzewające i antyseptyczne. 

Płukanka na ból gardła

Możemy zdecydować się oczywiście na tabletki przeciw bólowi gardła, warto jednak mieć świadomość, że mamy dla nich naturalną alternatywę. Płukanka jest takim właśnie rozwiązaniem. Możemy użyć do niej ziół, takich jak tymianek, rzepik albo szałwia, lub soli. Powinny one złagodzić ból i zmniejszyć przekrwienie śluzówek. Wystarczy, że zaparzymy zioła bądź rozpuścimy sól z ciepłej wodzie, pozwolimy jej nieco ostygnąć, a następnie użyjemy do przepłukania gardła.

Chrzan na katar

Na objawy przeziębienia takie jak katar świetnie zadziała również najzwyklejszy chrzan, który wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Wdychanie oparów świeżo startego chrzanu lub zjedzenie jego niewielkiej ilości spowoduje niemal natychmiastowe udrożnienie nosa.