Olejowanie włosów to popularny zabieg pielęgnacyjny, który pokochały wszystkie włosomaniaczki. Sprawdzi się dla każdego, kto chce poprawić kondycję swoich włosów. Wykonywany regularnie potrafi przynieść naprawdę spektakularne efekty. Co daje olejowanie? Jak olejować włosy i który olej wybrać? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze zasady olejowania włosów.

Dlaczego warto olejować włosy?

Stosowanie olejów do włosów to wspaniała metoda pielęgnacji, którą jednak nie każdy jeszcze stosuje. Warto to zmienić, gdyż olejowanie może przynieść włosom wiele korzyści. Olej uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, a cały zabieg sprawia, że włosy są bardziej nawilżone, miękkie, elastyczne, zregenerowane i błyszczące, niczym po wizycie w salonie fryzjerskim. Aby efekty były zadowalające, konieczna jest jednak systematyczność. Tylko regularne wcieranie olejów sprawi, że włosy będą odżywione i zdrowe. Jakie są więc najważniejsze zalety tego rodzaju pielęgnacji? Oto co daje olejowanie włosów:

  • wzmacnia i odżywia włosy,
  • regeneruje zniszczone włosy,
  • nadaje włosom blask i połysk oraz je uelastycznia,
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • ułatwia rozczesywanie,
  • chroni włosy przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • zapobiega wypadaniu i przyspiesza wzrost włosów.

Jakie są najważniejsze zasady olejowania włosów?

Jak już zostało wspomniane, olejowanie włosów przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli będzie wykonywane regularnie. Co jeszcze jest ważne? Otóż kluczem jest wybór odpowiedniego oleju dopasowanego do porowatości włosów. Zawsze należy sięgać po naturalne oleje bez żadnych chemicznych dodatków. Poza tym trzeba pamiętać, by nakładać odpowiednią ilość oleju – im będzie go więcej, tym trudniej go potem zmyć – a także przez odpowiedni czas trzymać olej na włosach. Nie zapominajmy też, że olejowanie powinno być połączone z innymi kosmetykami do włosów i przemyślaną pielęgnacją.

Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów polega na nałożeniu na włosy oleju – można nałożyć go na całe włosy, na końcówki lub wetrzeć w skórę głowy. Najczęściej nakładany jest mniej więcej od połowy długości włosów – od ucha w dół. Lepiej unikać wcierania oleju w całe włosy, zwłaszcza jeśli są one cienkie i delikatne. Ważna jest odpowiednia ilość oleju, która zależy od tego, jak długie i gęste są włosy. Trzeba pamiętać, by z nią nie przesadzić. Włosy nie powinny ociekać tłuszczem, dlatego optymalna ilość oleju to 1-2 łyżki stołowe.  

Co ciekawe, jest kilka metod olejowania włosów. Wyróżniamy np. olejowanie włosów na mokro oraz na sucho. Nie ma uniwersalnej metody, która sprawdza się u wszystkich. Wiele zależy od osobistych preferencji oraz rodzaju włosów. Olejowanie na sucho jest jednak najpopularniejszym, najszybszym i najłatwiejszym sposobem. Jak sama nazwa wskazuje, polega na nałożeniu oleju (wcześniej rozprowadzonego na dłoniach) na suche włosy. Następnie warto przeczesać włosy grzebieniem oraz zwinąć je w koczek lub zapleść w warkocz. Olej powinien być na włosach nie krócej niż 30 minut. Na koniec trzeba oczywiście zmyć olej – tutaj, jak wiadomo, sama woda nie wystarczy. Można wybrać łagodny szampon bez silikonów i umyć nim włosy dwukrotnie, by dokładnie pozbyć się tłustej warstwy. Olej najlepiej jednak zmywać odżywką do włosów – taką metodę zmywania nazywa się emulgowaniem i jest ona jeszcze bardziej skuteczna, gdyż dokładnie usuwa pozostałości po oleju.

Poznaj też inne metody olejowania włosów

olejowanie wlosow

Czym olejować włosy?

Wiemy już, jak olejować włosy, jednak pozostaje przecież równie ważna kwestia: jaki olej do olejowania włosów wybrać? Po pierwsze, należy wybierać oleje roślinne, nierafinowane i tłoczone na zimno. Nie powinny zawierać syntetycznych dodatków, takich jak silikony, parafina i dodatki zapachowe. Olejek do olejowania włosów musi też odpowiadać ogólnej kondycji włosów i stopniowi ich zniszczenia. Najważniejszą zasadą przy wyborze oleju jest określenie porowatości włosów. Znając rodzaj porowatości swoich włosów można dobrać do nich odpowiedni olej.

Oleje do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate lubią oleje nasycone o małych cząsteczkach oraz masła, które pokrywają je ochronną powłoką. Są to np.:

  • olej kokosowy,
  • olej palmowy,
  • olej babassu,
  • masło shea,
  • masło kakaowe.

Oleje do włosów średnioporowatych

Do włosów średnioporowatych sprawdzą się oleje jednonienasycone o średnich cząstkach, a więc takie jak:

  • oliwa z oliwek,
  • olej migdałowy,
  • olej z pestek moreli,
  • olej arganowy,
  • olej makadamia.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Jeśli zaś posiadasz włosy wysokoporowate, wybieraj oleje najsłabiej wnikające, czyli oleje wielonienasycone. Oto kilka przykładów:

  • olej lniany,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej słonecznikowy,
  • olej konopny,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z pestek winogron.

Jak często olejować włosy i jak długo trzymać na nich olej?

Kolejną wątpliwością, która może się nasuwać, jest kwestia częstotliwości olejowania oraz tego, jak długo powinno się trzymać olej na włosach. Otóż olej można nakładać na włosy na kilka godzin. Nie zawsze jednak mamy na to czas. Wtedy trzeba pilnować, by olej był na włosach przez minimum pół godziny. Od takiego czasu najlepiej też zacząć, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z olejowaniem. Warto nałożyć też na głowę foliowy czepek i owinąć ją ręcznikiem – olej szybciej się wchłonie i zdąży zadziałać. Jeśli zaś zdecydujesz się na nałożenie oleju na skórę głowy, nie trzymaj go dłużej niż dwie godziny.

Pamiętaj, że bardzo istotna jest obserwacja swoich włosów. Niektóre wyglądają lepiej po półgodzinnym olejowaniu, a inne lubią, gdy olej jest nałożony przez całą noc. Z czasem, gdy nabierzesz już wprawy, będziesz wiedzieć, co najbardziej odpowiada Twoim włosom.

W olejowaniu ważna jest systematyczność. Nakładaj więc olej regularnie. Co ile olejować włosy? Najlepiej robić to 1-2 razy w tygodniu. Niektórzy olejują włosy co drugi dzień albo raz w miesiącu. Wszystko zależy od potrzeb włosów oraz od efektów, jakie chcemy uzyskać.  

Jeśli interesuje Cię zastosowanie olejów w kosmetyce, sprawdź, jak stosować olejek rycynowy