Folia polipropylenowa ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Świetnie zabezpiecza towar przed zanieczyszczeniami, utrzymuje odpowiednią wilgotność w opakowaniu, dzięki czemu produkty mogą na dłużej zachować świeżość. Chroni również większe partie materiału przed niekontrolowanym przemieszczeniem na palecie w czasie transportu. Jest wykorzystywana do produkcji różnego typu opakowań.

Czym charakteryzuje się folia polipropylenowa?

Najczęściej na półkach magazynowych czy na paletach transportowych, można znaleźć produkty zapakowane w różnego rodzaje folii. Folia pakowa występuje w wielu rodzajach grubości, a nawet w różnych kolorach. Najczęstsze rodzaje to folie BOPP oraz CPP. W zależności od typu posiada różne przeznaczenie. Do pakowania produktów takich jak odzież, kosmetyki, świece czy żywność wykorzystywane są folie polipropylenowe typu BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene). Skrót ten oznacza materiał wykonany z propylenu dwuosiowo zorientowanego. Dwuosiowa orientacja mówi o tym, że w obydwu kierunkach zarówno pionowym jak i poziomym folia ma takie same właściwości na rozciąganie. Dzięki tym właściwościom może być stosowana zarówno przy pakowaniu pionowym jak i poziomym. Oferowana jest w grubościach od 15 do 40 mikronów. Odznacza się wysoką przezroczystością i połyskiem. Zaletą dzięki której folia ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jest jej niska przepuszczalność pary wodnej. Umożliwia to izolację artykułu od środowiska i zatrzymanie wilgoci w produkcie. Dzięki temu wiele warzyw i owoców może dłużej pozostać w świeżym stanie. Nie przepuszcza również substancji zapachowych. Co ciekawe, może być również stosowana jako część składowa laminatów. Jest to folia idealna do druku i laminacji.

Zastosowania foli polipropylenowych

Folia polipropylenowa BOPP jak i CPP znajduje szerokie zastosowanie przy pakowaniu artykułów spożywczych takich jak świeże owoce i warzywa, ale również wyrobów wymagających pasteryzacji. Jest wykorzystywana również do pakowania wyrobów tekstylnych. Można ją kupić w firmach takich jak Olek Folia, która oprócz foli oferuje również cięcie i sprzedaż papieru offsetowego. Folię polipropylenową można znaleźć w postaci wkładów do albumów, jako kieszonki na zdjęcia, monety, czy wizytówki. Ponieważ bardzo dobrze łączy się, czyli laminuje z innymi materiałami np. z folią OPP, jest również stosowana jako element laminatów. Folia polipropylenowa może być dostępna w różnych formach np. pocięta w arkusze foliowe, nawinięta na rolki lub w formie toreb czy opakowań foliowych. Można na niej drukować. Nadaje się również do perforacji, składania czy zgrzewania. Z folii polipropylenowej wykonuje się również opakowania foliowe. Folia spożywcze typu stretch powinna być wytwarzana z najwyższej jakości surowców. Powinna również posiadać atesty uprawniające do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Aby sprostać tym wymaganiom produkcja tego typu folii przebiega w kontrolowanych warunkach, przy spełnieniu wszystkich surowych wymogów sanitarnych. Oferowana jest najczęściej w formie nawojów. Mogą mieć one różną masę i rozmiary.