Druk cyfrowy i offsetowy to najczęściej spotykane rodzaje druku. Wydruki offsetowe Cechują się najwyższą rozdzielczością i należą do najbardziej zaawansowanych sprzętowo. Czym różnią się od tradycyjnego druku cyfrowego? Czy mogą być stosowane wymiennie? Które rozwiązanie jest korzystniejsze z perspektywy przedsiębiorcy?

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to najpopularniejsza technika wydruku oferowana przez drukarnie stacjonarne oraz internetowe. Wydruki cyfrowe wykonywany są przez elektrofotograficzną maszynę drukarską, która tworzy wydruk na podstawie danych przesyłanych z komputera. Stosując tą metodę, mamy dowolność w wykonywania projektów i możemy je dostarczać do drukarni na najprostszym nośniku cyfrowym. Istotą zaletą tej techniki drukarskiej jest szybka realizacja druku i wykonywanie wydruków bez obecności dodatkowych nośników.

Zalety druku cyfrowego

Mimo dużych podobieństwo do druku laserowego druk cyfrowy cechuje się znacznie lepszą jakością i jest wykonywany o wiele szybciej. Z technologii cyfrowej korzystają zazwyczaj osoby, które chcą w krótkim czasie wydrukować stosunkowo niewielkie ilości materiałów reklamowych, takich jak ulotki. Druk cyfrowy nie wymaga projektowania matryc i jest szeroko dostępny dla klienta niezaznajomionego z branżą drukarską. Co więcej, wydruki wykonane tą metodą mogą być poddane dalszej obróbce. Druk cyfrowy może być wykorzystany do projektów o różnych podłożach i gramaturach. Warto także zauważyć, że ta technologia pozwala skorzystać z personalizacji, czyli umieszczania na wydrukach zmiennych danych. Osoby śledzące branżę drukarską, mogą zauważyć że jakość wydruków cyfrowych stale rośnie i można pokusić się o stwierdzenie, że jest niemal analogiczna do druku offsetowego. Korzystając z usług nowoczesnej pracowni reklamy, takiej jak Skin Plus Second, mamy pewność, że wszelkie prace introligatorskie wykonane techniką druku cyfrowego nie będą różniły się od tych wykonanych w technice druku płaskiego.

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy do technika, której elementy matrycy drukarki znajdują się na jednakowym poziomie. W tym rodzaju wydruku wykorzystuje się zjawisko wzajemnego dotykania się czynników niedrukujących i próbujących. Użycie tej technologii pozwala na szybkie i stosunkowo tanie zrealizowanie dużej ilości odbitek na różnorodnych materiałach, między innymi papierach powlekanych, offsetowych oraz kartonach. Sam proces drukowania opiera się na unieruchomieniu w cylindrze formy drukowej a następnie przeniesieniu farby z formy na podłoże. Poprzez docisk cylindra druk zostaje utrwalony na podłożu. Farby wykorzystane w procesie produkcyjnym są bardzo maziste i olejowe, dzięki czemu charakteryzują się nią niebywałą intensywnością. Nadruki są bardzo dokładne I wyraziste, a barwy odzwierciedlone w bardzo naturalny sposób. Z tego względu druk offsetowy jest wykorzystywany do wydruku plakatów, katalogu, ulotek, książek i wszelkich wielobarwnych materiałów.

Różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym

Podsumowując, różnice między techniką cyfrową a offsetową opierają się głównie na nakładzie. Druk offsetowy sprawdzi się przy bardzo dużych nakładach, natomiast druk cyfrowy przy nieco mniejszych. Decydując się na niższe nakłady, o wiele rozsądniejszym wyborem jest druk cyfrowy, który generuje niższe koszta. Jeżeli decydujemy się na druk wielkonakładowy, warto przemyśleć skorzystania z techniki offsetowej, która przy większych nakładach jest bardziej opłacalne niż druk cyfrowy.